Historyczne słowa Trumpa o Polsce. Duda był zachwycony

fot. Andrzej Mikołajczyk

Prezydent USA Donald Trump wypowiadał historyczne słowa o Polsce. W tym momencie Andrzej Duda omal się nie rozpłynął. W kierunku naszego kraju poszedł jasny przekaz ze strony przywódcy najpotężniejszego mocarstwa.

Wizyty amerykańskich głów państwa w naszym kraju były w ostatnich latach kurtuazyjne. Padały typowe stwierdzenia, politycy poklepywali się o plecach i szybko zapominaliśmy o sprawie. Ale wszystko się zmienia, i to w tempie błyskawicznym.

Inaczej jest, gdy Donald Trump odwiedza Polskę lub spotyka się z przedstawicielami naszego państwa. Tym razem prezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał z głową naszego państwa. Andrzej Duda nie krył w trakcie rozmowy zachwytu.

Donald Trump: polubiłem Polaków

Nie dość, że Trump chce wesprzeć inicjatywę Trójmorza (Polska miałaby stanąć na czele), to jeszcze składa nam zaskakujące obietnice. Zapewnia, że ma zamiar dbać o bezpieczeństwo Polski niemalże tak samo, jak o obronność własnego kraju.

– Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak samo ważne jak dla prezydenta Polski” – oznajmił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Powiedział to w Białym Domy, podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. W tym momencie nasz prezydent uśmiechnął się, nie kryjąc zadowolenia ze słów swojego rozmówcy.

Jak dodał Donald Trump, jego kraj rozważa ulokowanie stałych baz wojskowych w Polsce. Zaznaczył, że będzie to jeden z tematów jego rozmów z Andrzejem Dudą. – Bardzo polubiłem Polaków, mam wrażenie, że oni polubili też mnie. To wielki kraj, bardzo wysoko cenię sobie nasza przyjaźń z Polską – mówił Trump.

Już w 2016 roku prezydent Trump zapewniał, że „Polska musi być liderem”. Od początku kadencji amerykański prezydent nie ukrywa, że nie przepada za Angelą Merkel i nie zgadza się z polityką UE. Z Trumpem u boku możemy naprawdę poważnie myśleć o realizacji inicjatywy Trójmorza. Byłaby to potężna alternatywa dla Unii Europejskiej, w której mnożą się podziały. A i w tego typu sojuszu pozycja naszego kraju byłaby o wiele wyższa. Nic więc dziwnego, że nasi zachodni sąsiedzi z wszystkich sił próbują zablokować rozmowy międzymorskie. Tym bardziej, że ani Polacy, ani Węgrzy, Czesi i Słowacy, nie chcą, by Berlin mógł uczestniczyć w sojuszniczych rozmowach.

źródło: IAR