Jest wyrok. „Polska naruszyła prawa człowieka”

Właśnie zapadł wyrok wydany przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Stwierdzono w nim, że Polska naruszyła prawa człowieka. To fatalne wieści dla ugrupowania rządzącego w naszym kraju. ETPCz raczej na pewno nie zmieni zdania.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe prawo szokuje Polaków. Podczas kontroli policjant zada dziwne pytanie

Trybunał stwierdził, że Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dot. prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Wdowy po Arkadiuszu Rybickim i Leszku Solskim otrzymają po 16 tys. euro odszkodowania.

Tym samym Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) zaangażował się w wewnętrzny polski spór. Nasze społeczeństwo jest bardzo podzielone w kwestii ekshumacji. Jedni uważają, że są one konieczne, by wyjaśnić okoliczności katastrofy. Z kolei przeciwnicy ekshumacji mówią o konieczności zamknięcia śledztwa.

– Polskie prawo nie zapewniło wystarczających narzędzi do odwołania się od arbitralnej decyzji prokuratury nakazującej ekshumację – uważa Trybunał. Według sądu, skarżące – wdowy Ewa Solska i Małgorzata Rybicka doznały cierpień psychicznych z powodu działania prokuratury.

„Skarżący sprzeciwiali się ekshumacji, pisali listy do prokuratora generalnego, składali zażalenia i domagali się nakazu sądowego, bezskutecznie. Prokurator odmówił przyjęcia zażaleń, uznając je za niedopuszczalne. Sądy cywilne odrzuciły wniosek o wydanie nakazu sądowego, stwierdzając, że prokurator miał obowiązek zgodnie z prawem krajowym nakazać przeprowadzenie sekcji zwłok w każdym przypadku podejrzanej śmierci, a jeśli zwłoki zostały już pochowane, nakazanie ekshumacji” – pisał Trybunał w komunikacie przed wydaniem wyroku.

Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej powiedziała IAR, że prokuratura czeka na uzasadnienie wyroku. Wtedy zdecyduje, czy odniesie się do sentencji.

Ekshumacji poddano działa 83 ofiar katastrofy smoleńskiej. Rodziny wielu z nich sprzeciwiały się tym działaniom. Jednak polskie władze robiły swoje, aż w sprawę włączył się Tym samym Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz).