Nareszcie! Tą zmianą UE zachwyci nawet prawicę

Antoni Macierewicz ws. Smoleńska
Antoni Macierewicz ws. Smoleńska

Władze Unii Europejskiej od lat nie żyją dobrze ze środowiskami prawicowymi. Praktycznie wszystkie dyrektywy wdrażane przez urzędników z Brukseli spotykają się z krytyką ze strony ruchów prawicowych.

Jak tłumaczą eurosceptycy, których jest w naszym kraju coraz więcej, Unia Europejska wprowadza zmiany, w których nie uwzględnia potrzeb obywateli Europy. Przynajmniej tych rdzennych. Stad też ruchy sprzeciwiające się UE przybierają na sile.

CZYTAJ TAKŻE: Gigantyczna ustawka na polskiej autostradzie. Kierowcy byli w szoku

Jednak ta zmiana, która już wkrótce ma wejść w życie, jak najbardziej dotyczy obywateli. I to wszystkich – zarówno zamożnych, jak i klasy średniej oraz tych, którym nie często nie starcza „do pierwszego”.

Unia Europejska zaimponuje nawet prawicy

Parlament Europejski proponuje nowe przepisy przewidujące, że za opóźnienie pociągu powyżej dwóch godzin pasażerowie otrzymają zwrot pełnej kwoty biletu. Według pomysłodawców taki krok ma lepiej chronić interesy podróżnych i mobilizować przewoźników do lepszego działania, jednak zdaniem branży obecny projekt tego nie gwarantuje.

– Aby przepisy były skuteczne kwoty muszą być wyższe i wypłacane automatycznie – oceniają dla Wirtualnemedia.pl eksperci rynku transportowego.

W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Elżbieta Łukacijewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego i współautorka projektu nowych przepisów przekonuje, że są one niezbędne do poprawy sytuacji pasażerów w kontaktach z przewoźnikami. – Podniesienie poziomu rekompensat za bilet w przypadku dużego opóźnienia to krok w dobrą stronę wychodzący naprzeciw oczekiwaniom pasażerów – ocenia Elżbieta Łukacijewska.

Łukacijewska: kolej istnieje przede wszystkim dla ludzi

– Zmiana przepisów spowoduje, że przewoźnik dokona wszelkich starań żeby pociąg dotarł na miejsce na czas. Pamiętajmy, że ilość pasażerów kolei w Polsce spada, np. w tym roku w stosunku do poprzedniego zmalała o 2,2 proc. Jeżeli chcemy odmienić ten trend, to musimy zadbać o odpowiednie i bardziej przyjazne pasażerom przepisy, które uczynią kolej atrakcyjniejszą i bardziej konkurencyjną zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Zdaniem europosłanki kolej istnieje przede wszystkim dla ludzi, a nie tylko dla operatorów – należy oczekiwać wysokiej jakości usług i podmiotowego traktowania pasażera.

ZOBACZ:
Biedronka czy Lidl? Polacy wybrali!

Temu projektowi bez wątpienia będą się przyglądać miliony Polaków. Nasze państwowe koleje słyną przecież z horrendalnych opóźnień i braku działań w kierunku zmiany tego stanu rzeczy.