Szokująca wypowiedź polskiej feministki na temat Kościoła. Nazwała go „glutem”

Fot. Wikimedia/Ja Fryta

Manuela Gretkowska, znana polska feministka, założycielka Partii Kobiet, udzieliła wywiadu serwisowi Onet.pl. W rozmowie komentowała reakcje na film „Kler”. Odniosła się również do instytucji Kościoła Katolickiego w Polsce.

Manuela Gretkowska w rozmowie z dziennikarzem Onetu Bartłomiejem Węglarczykiem komentowała film „Kler”. Jak podkreśliła, film reżyserowany przez Wojciecha Smarzowskiego „widzieli wszyscy”, podczas gdy teksty o pedofilii w Kościele ukazują się od wielu lat.

– Wszyscy wiemy, że rocznie idzie na Kościół kilkanaście miliardów złotych i to jest potem poza jakąkolwiek kontrolą finansową, bo tam nie ma przezroczystości, to jest taki system feudalny – powiedziała założycielka Partii Kobiet.

– Natomiast na sali była kompletna cisza, naród doznawał objawienia patrząc na ekran. W innych krajach, takich jak Ameryka czy Irlandia ludzie doznają wstrząsu kiedy ukazują się fakty – dodała.

Manuela Gretkowska: czy my nie mamy rozumu?

W dalszej części wypowiedzi Gretkowska pyta, czy Polacy nie mają rozumu, skoro dyskusję na temat pedofilii w Kościele udało się zainicjować dopiero po emisji filmu „Kler”.

– Ten film nie okrywał tajemnic, to nie była jakaś bomba rzucona o której nie mieliśmy pojęcia. Wszyscy o tym wiedzieli. I dopiero film, obrazek – jak dla dziecka – budzi emocje. I to jest dla mnie wstrząsające – powiedziała.

Co z ofiarami księży pedofilów?

Manuela Gretkowska komentowała też problem ofiar księży pedofilów oraz odszkodowań, które musi wypłacać im Kościół Katolicki. Stwierdziła przy tym, że „30 tys. ludzi – bo tyle jest kleru w Polsce – trzyma za gardło 40 mln obywateli, którzy płacą na to kilkanaście miliardów”.

– To tak, jakbyśmy byli w tej wodzie święconej (…) utopieni i uduszeni mieli umysł kadzidłem tradycji. Jeżeli ci ludzi nie mają z czego płacić, bo są biedni, a to kilkanaście miliardów idzie na Kościół i bogacenie się, to wszystko jest jakiś feudalny, postkomunistyczny, komunistyczny – nie wiadomo już jakich systemów, bo to jest mafijny system – glutem, który powinien zostać rozbity – oświadczyła używając niezwykle kontrowersyjnego określenia.

ZOBACZ:
Portret Młodzieńca. Gdzie jest najcenniejszy polski obraz?

Feministka dodała, że nie ma złudzeń, iż w obecnym czasie dojdzie do rozliczenia władz kościelnych. Gretkowska twierdzi bowiem, że dzisiejsza Polska „jedzie na Kościele”.

Założycielka Partii Kobiet dodała również, że nie chodzi jej o to, by oddzielić Polskę od Kościoła, ale „kler od Kościoła”.

– Wiara ludzi nie jest tym samym, co Kościół – dodała.

ZOBACZ TAKŻE: Morawiecki zadrwił z Tuska. Szef Rady Europejskiej postanowił mu odpowiedzieć!