Trump dotrzymuje słowa? Dziś poznamy decyzję ws. zniesienia wiz

Wizy do Stanów

Prezydent USA już dziś zniesie wizy? W 2016 roku Donald Trump hucznie obiecywał Polakom zniesienie wiz. Wiele wskazuje na to, że już w ciągu najbliższych godzin możemy dowiedzieć się, iż obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mogą wjeżdżać na terytorium Stanów Zjednoczonych bez wiz.

Wizy do Stanów Zjednoczonych to temat, który od kilkudziesięciu lat waży na relacjach polsko-amerykańskich. Choć jesteśmy jednym z najbliższych sojuszników USA, to wciąż musimy prosić się o wizy, żeby móc w ogóle postawić stopę na amerykańskiej ziemi.

2 lata temu Donald Trump obiecywał, że zniesie wizy dla Polaków już w pierwszych kilku tygodniach prezydentury. Obietnicy nie dotrzymał, ale może postąpić w myśl zasady „lepiej późno, niż wcale”. O tym, że już wkrótce możemy cieszyć się ruchem bezwizowym, mówił w programie Marcina Roli wpływowy poseł K’15 – Marek Jakubiak.

Donald Trump zniesie wizy?

Jak powiedział znany parlamentarzysta i biznesmen, podobno dziś lub jutro ma zapaść decyzja, że wiz ma nie być. Tak historyczna decyzja byłaby istną polityczną bombą. Bo przecież zostałaby podjęta w absolutnie najmniej spodziewanym momencie.

Marek Jakubiak opowiadał w programie głównie o swoim pomyśle na Warszawę, w tym postulacie, aby stolica była miastem przyjaznym do inwestycji. W tym kontekście przypomniał on zainteresowanie inwestycjami w Warszawie ze strony znanych osób, m.in. ze Stanów Zjednoczonych.

Wizy do Stanów nie będą potrzebne

Jest paru Amerykanów, którzy są zachwyceni historią Warszawy. Mamy w tej chwili taki bardzo dobry klimat polsko-amerykański. Podobno dziś lub jutro ma zapaść decyzja, że wiz ma nie być. Taką informację dla Was mam – przekazał oglądającym program polityk Kukiz’15.

Z drugiej strony, jak podaje dzisiejsza „Rzeczpospolita”, warunkiem przystąpienia do amerykańskiego programu bezwizowego (visa waiver) jest ograniczenie negatywnych decyzji w sprawie wjazdu do USA poniżej 3 proc. Dane o tym, czy to się udało w zakończonym 30 września okresie rozliczeniowym, poznamy w listopadzie.

Ale przecież wszyscy wiemy, jak nieszablonowe i nieprzewidywalne decyzje potrafi podejmować prezydent Donald Trump. Wiele Polakom zawdzięcza, a przecież nie miał jeszcze okazji się odwdzięczyć. Zdaje się, że lepszej okazji i sposobu nie może sobie wymarzyć. Tym bardziej, że Polaków uważa za dumnych i pracowitych ludzi.