Trzaskowski zapadnie się pod ziemię. Wszystko wyszło na jaw

Rafał Trzaskowski wybory samorządowe

Wybory samorządowe. Kurz po wyborach w Warszawie jeszcze nie opadł, a już na jaw wychodzą niewygodne dla PO fakty. Najpierw o możliwym fałszerstwie wyborczym, a teraz to… Jak zareaguje Rafał Trzaskowski? A przede wszystkim: kto głosował na Trzaskowskiego?

Rafał Trzaskowski wygrał zdecydowanie wyraźniej, niż przewidywano. Nawet antyrządowe media zwiastowały bardziej wyrównaną walkę. Po raz kolejny – tak jak cztery lata temu – kandydaci nieformalnej koalicji antyPiS wygrywają w niecodziennych okolicznościach.

Kto głosował na Trzaskowskiego

Trzaskowski od początku był faworytem, jednak ostatnie sondaże przed wyborami jasno wskazywały, że obu panów dzieli zaledwie kilka punktów procentowych. Rzeczywistość okazała się zgoła inna. Z tym, że „niejasności” przy liczeniu głosów w trzech warszawskich okręgach to niejedyne zmartwienie kandydata „Koalicji Obywatelskiej”.

Bo właśnie wyszło na jaw, w jakich okolicznościach i dzięki czyim głosom Rafał Trzaskowski został wybrany na prezydenta stolicy. Człowiek startujący z ramienia koalicji rzekomo stojącej na straży prawa, najwięcej głosów zebrał w… zakładach karnych.

Więźniowie najchętniej głosowali właśnie na Trzaskowskiego. Patryk Jaki nie mógł liczyć na ich poparcie. Widocznie osadzeni uznali któregoś z kandydatów za swojego człowieka. Jak prezentowały się wyniki w aresztach i zakładach karnych?

Więźniowie w Warszawie najchętniej głosowali na Rafała Trzaskowskiego. Głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej oddało 58,06 proc. uprawnionych do głosowania wśród osadzonych w areszcie śledczym na Grochowie. Na drugim miejscu znalazł się Patryk Jaki, którego wskazało tylko 16,13 proc. Kandydat Kukiz’15 Marek Jakubiak zdobył zaufanie 9,68 proc. osób.

Osadzeni w areszcie śledczym na Białołęce także wybrali Rafała Trzaskowskiego – zagłosowało na niego 66,49 proc. osób. Patryk Jaki także znalazł się na drugim miejscu, uzyskując 12,09 proc. Na trzecim miejscu na Białołęce również znalazł się Marek Jakubiak, na którego zagłosowało 5,24 proc. uprawnionych.

Na Białołęce znajduje się także więzienie. Tu kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył aż 83,78 proc. Patryka Jakiego wybrały 3 osoby (8,11 proc.), zaś Marek Jakubiak i Piotr Ikonowicz otrzymali po jednym głosie.

Uprawnieni do głosowania w areszcie śledczym na Bemowie też wybrali Rafała Trzaskowskiego – otrzymał 73,33 proc. Drugie miejsce otrzymał kandydat PiS. Patryk Jaki otrzymał 11,11 proc.

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: [email protected]