Ależ pech PiS-u! Ta sytuacja przejdzie do historii

Jacek Czaputowicz na wylocie?
Jacek Czaputowicz na wylocie?

Te wybory samorządowe Prawo i Sprawiedliwość może uznać za udane. Partia rządząca je wygrała, chociaż przegrany bój o prezydenturę w stolicy zabolał szczególnie. Sejmiki w większości wziął PiS, także wiele miast powiatowych będzie rządzonych przez ugrupowanie, któremu lideruje Jarosław Kaczyński.

Ogólnokrajowe nastroje społeczne znalazły odzwierciedlenie w wyniku wyborów. Natomiast niedosyt w obozie Prawa i Sprawiedliwości pozostał. Nie ulega wątpliwości, że Jarosław Kaczyński nie jest zachwycony.

Tym bardziej, że PiS w wyborach do jednego z sejmików miał takiego pecha, z jakim nie mieliśmy do czynienia od dekad. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać jak ponury żart, jednak są to realne wyniki i nieprawdopodobnie pechowy dla PiS splot zdarzeń.

Sejmiki: PiS w opozycji. Co zrobi Jarosław Kaczyński?

O co chodzi? O sejmik województwa śląskiego. Cała Polska była w szoku, gdy okazało się, że Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy obejmie władzę na Śląsku. Wyborcy tzw. Koalicji Obywatelskiej pytali: co tam się stało, dlaczego Śląsk wybrał PiS?

Co się stało – nie wiadomo. Być może prorodzinna polityka PiS-u zmobilizowała uboższą część Ślązaków. Prawo i Sprawiedliwość po prostu w tym regionie wygrało. Wygrało, ale przegrało. Kolejne sejmiki wymykają się partii rządzącej z rąk. Jak to możliwe?

– Sejmik woj. śląskiego. Blisko finału: 22 mandaty PiS, 20 PO, 2 SLD, 1 PSL. S. Gmitruk (PSL) raczej ostanie się w Częstochowie = PiS bez samodzielnej większości. Bielsko: 4 PiS, 3 PO; Katowice: 3 PiS, 3 PO; Rybnik: 4 PiS, 3 PO; Gliwice: 3 PiS, 4 PO; Chorzów:3 PiS, 3 PO; Częstochowa: 2 PiS, 1 PO, 1 SLD, 1 PSL; Zagłębie: 3 PiS, 3 PO, 1 SLD – przekazał już w poniedziałek na Twitterze Marcin Zasada, dziennikarz Dziennika Zachodniego. Wszystko się potwierdziło.

Efekt? PiS, mimo historycznie dobrego wyniku, pozostaje w opozycji. Ponadto dziś rozpoczęły się rozmowy na temat współpracy pomiędzy Koalicją Obywatelską, SLD i PSL w sejmiku województwa śląskiego. Te ugrupowania będą mieć w nim razem 23 głosy. PiS zdobyło 22 mandaty.

Chodziło o dwie rzeczy: poznanie się i zwarcie szeregów. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że PiS będzie robiło wszystko, by kupić wśród nas choć jednego radnego. Trwa polowanie, a my zwieramy szyki – mówi „Gazecie Wyborczej” radny PO (20 mandatów).

Kto marszałkiem śląskim?

Dodaje, że PO najbardziej bała się, że Marek Balt, lider śląskiego SLD (dwa mandaty), zdecyduje się na koalicję z PiS. – Ale wiemy, że ma zakaz takiego ruchu od Włodzimierza Czarzastego, szefa SLD w kraju. My z kolei zdajemy sobie sprawę z tego, że koalicja będzie wymagała daleko idących ustępstw z naszej strony. Niestety, to są twarde realia polityki – dodaje rozmówca „GW”.

Przyznaje, że rozmowy trwają, ale dziś nikt nie potrafi powiedzieć, kto może zostać marszałkiem, jeśli taki podział mandatów się ostatecznie utrzyma. Czy PiS jednak przekona któregoś z przeciwników? Jeśli się uda, to jednak obejmie władzę na Śląsku.

  1. Znany dziennikarz z Warszawy wie, dlaczego PiS przegrał
Marcin Palion
Szeroka gama zainteresowań, działy: show-biznes, polityka, sport. Redaktor naczelny OTOPRESS, jednocześnie prezes grupy OTO360. Napisz do autora: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here