Nie to chcieli usłyszeć. Historyczne słowa Rasmussena o Polsce

Trójmorze NATO

Wypowiedź, której właśnie byliśmy świadkiem, może mieć wymiar historyczny. Oto najtęższe umysły światowej geopolityki zaczynają oficjalnie i otwarcie popierać polską inicjatywę. Inicjatywę, którą nazwano już Trójmorze. I którą Niemcy z całych sił próbują zablokować.

Polska jest zewsząd okładana. Wszelkiej maści komisje i trybunały oskarżają rząd w Warszawie o niszczenie demokracji i gwałcenie praw człowieka. Tymczasem coraz większe postacie zaczynają iść z naszymi rządzącymi ramię w ramię.

Trójmorze na horyzoncie, coraz więcej na to wskazuje

Gdy Donald Trump podczas wizyty w Polsce zachwalał nasz naród i jego inwencję, uważano to za kurtuazję. Gdy kolejni europejscy przywódcy popierali nas w najbardziej spornych kwestiach, odbiór tych czynów był podobny.

Jednakże teraz głos zabrał nie byle kto, bo były szef NATO Anders Fogh Rasmussen, dziś także bardzo znacząca postać. Duński polityk nie dość, że bez reszty opowiedział się po stronie Polski, to jeszcze wbił bolesną szpileczkę rządowi Angeli Merkel.

Nord Stream 2 to bez wątpienia projekt geopolityczny. To katastrofa dla całej Unii Europejskiej – powiedział b. sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Ocenił, że „Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu, jak prowadzić strategiczną i solidarną europejską politykę energetyczną”.

Duńczyk jako kolejny znaczący polityk obalił tezę, że działania polskiego rządu – wbrew temu, co twierdzi opozycja – zawsze muszę być wyśmiewane. I udowodnił, że władze naszego kraju też mogą mieć rację. Polska i inne kraje Trójmorza właśnie obalają argument, że energię musimy importować tylko z Rosji.

To po prostu nieprawda, a Polska jest przodownikiem i przykładem, jeśli chodzi o rozważanie alternatywnych propozycji i LNG. Berlin powinien szukać w Warszawie przykładu, jak prowadzić strategiczną i solidarną europejską politykę energetyczną – powiedział w rozmowie z Onetem były sekretarz generalny NATO.

Tym samym utwierdził kolejne wahające się kraje w przekonaniu, że sformalizowanie inicjatywy pt. Trójmorze naprawdę miałoby sens. Byłaby to potężna alternatywa dla UE. Z tym, że zrzeszałaby suwerenne państwa, nie ingerujące wzajemnie w swoją wewnętrzną politykę.

Unia marnuje pieniądze podatników

Rasmussen zwrócił uwagę na jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz. Otóż uświadomił milionom odbiorców, jak lekko eurokraci wyrzucają w błoto pieniądze europejskich podatników.

UE wydała ponad pięć miliardów euro (ponad 21 miliardów złotych – red.) na dywersyfikację źródeł i uniezależnienie się od rosyjskiego gazu. Jeśli budowa rurociągu ruszy, będzie to niepotrzebny krok wstecz, odwracający uwagę od dobrze wykonanej roboty – powiedział Duńczyk.

A kto będzie winien kolejnej katastrofy europejskiej? A jakże, nasi zachodni sąsiedzi.

Marcin Palion
Szeroka gama zainteresowań, działy: show-biznes, polityka, sport. Redaktor naczelny OTOPRESS, jednocześnie prezes grupy OTO360. Napisz do autora: [email protected]

1 KOMENTARZ

  1. Polska jak wszyscy wiedzą była znieważana przez całe wieki,rozbiory niszczenie inteligencji poniżania po to żeby można było nas jako ciemnotę wykorzystywać.Dzisiaj państwa zachodu próbują robić to samo znieważać oskarżać przy pomocy swoich popleczników,wciskać nam neofaszyzm czy neonazizm albo oskarżać Polaków o zagładę żydów lub organizowanie obozów koncentracyjnych.To jest obrzydliwe i haniebne.Chcą nas ośmieszyć na arenie światowej a co gorsza robi to nasza Unia do której nas przyjęli.Najwięcej chcą na s zdyskredytować Niemcy i Francja a także sama Belgia.I dzisiaj gdy obchodzimy 100 rocznicę niepodległości oskarża się nas o faszystowskie przemarsze o popieranie neonazizmu.Nas Polaków którzy walczyli z hitlerowcami nie tylko za własny kraj ale za całą Europę,nam się za to dziekuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here