Opozycja dopięła swego. PiS właśnie wycofał się z głośnej ustawy

0
PiS

Opozycja zrzeszona w tzw. Koalicji Obywatelskiej ma powody do świętowania. Oto doprowadzili do wycofania się Prawa i Sprawiedliwości z kolejnego projektu, który budził gigantyczne emocje. To złe wieści szczególnie dla związkowców „Solidarności”. PiS tym razem musiał ustąpić.

Od trzech lat politycy opozycji kwestionują znaczną większość decyzji rządu. Uznali najwidoczniej, że wciąż na retoryce „antyPiS” można ugrać wiele. Od ostatnich wyborów parlamentarnych widzieliśmy dziesiątki antyrządowych protestów. Ich powody i postulaty były różne, natomiast mało który temat generował tak podzielone opinie, jak zakaz handlu w soboty. Tak, w soboty.

PiS musiało ustąpić

Kilka miesięcy temu wykiełkował pomysł rozszerzenia zakazu handlu. Otóż wolne od handlu miałyby być nie tylko niedziele, ale i część sobót. Taki pomysł doprowadził przeciwników zakazu handlu do prawdziwej furii.

Wszystko zaczęło się jeszcze przed wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele do polskiego prawa. Związkowcy już wówczas chcieli, by był on rozszerzony przynajmniej o kilka wieczornych godzin w soboty i obowiązywał do poniedziałkowego poranku.

Ostatecznie ich postulat nie został uwzględniony, jednak regularnie powraca do debaty publicznej. W końcu wielkie sieci handlowe znacznie wydłużyły godziny otwarcia sklepów w weekendy, a w poniedziałku ich pracownicy muszą pojawiać się wczesnym rankiem, by przygotować placówki do pracy.

ZOBACZ:
"W Tyle Wizji": Ogórek zamarła, gdy rozmówca się przedstawił

Nikt nie przedstawiał racjonalnych argumentów przemawiających za wprowadzeniem nowego prawa, jednak – jak się okazuje – upór związkowców jest szczególny. Tak jak szczególnie dziwi zachowanie Elżbiety Rafalskiej, która jest ministrem pracy i polityki społecznej.

ZOBACZ:
Nowy gigant na rynku. Ceny hurtowe, taniej niż w Lidlu i Biedronce!

– Nie ma i nigdy nie było żadnych planów jego rozszerzenia na soboty – tak o zakazie handlu napisała na Twitterze minister Elżbieta Rafalska, choć dwa dni wcześniej miała sugerować poparcie dla takiego pomysłu. Informowało o tym m.in. Radio Zet. Na łamach portalu tego radia czytaliśmy, że Rafalska stwierdziła, iż „zakaz handlu w soboty zostanie wprowadzony szybko”.

Teraz wydaje się, że temat na dobre umarł. A opozycja już przypisuje sobie zasługi za wybicie go z głowy politykom obozu rządzącego. Presja ze strony KO była bowiem, jak w większości przypadków, silna i na pewno dla rządzących odczuwalna. PiS musiało ustąpić tym bardziej, że przeciwko projektowi opowiadali się nie tylko polityczni oponenci, ale też miliony zwykłych obywateli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here