Niestety, stało się. Stokrotka już w obcych rękach

Sklep Stokrotka sprzedana
Sieć Stokrotka sprzedana

Jako Polacy już dawno zorientowaliśmy się, że jeden z najbardziej dochodowych sektorów gospodarki (markety i dyskonty) został niemal całkowicie opanowany przez zagraniczny kapitał. Wśród tysięcy niemieckich, portugalskich, francuskich i brytyjskich sieciówek wciąż utrzymywało się kilka znaczących, rodzimych graczy. Niestety – Stokrotka, podobnie jak sieć Piotr i Paweł, wymyka nam się z rąk.

Realia są nieubłagane. Popularne infografiki, które doradzają, w jakich sklepach kupować by wspierać polski kapitał, trzeba by aktualizować dosłownie co kilka dni. Jeszcze niedawno byliśmy dumni z polskości sieci Stokrotka. Natomiast dziś dołącza ona do Biedronki i innych polsko brzmiących marek.

Stokrotka sprzedana

Istniejąca od 1994 r. sieć Stokrotka była dla wielu Polaków dumą. Dynamiczny rozwój dawał nadzieję, że polski kapitał jeszcze podejmie rękawice do walki z gigantycznym kapitałem zachodnim. Baliśmy się tylko, by nie nastąpiło wrogie przejęcie.

ZOBACZ:
Historyczna decyzja. Biedronka zmienia format sklepów

I baliśmy się słusznie. Bo oto sieć, która miała postraszyć Lidle, Biedronki i inne Carrefoury, trafia w obce ręce. Niedawno sfinalizowano przejęcie przez litewską Maxima Grupe spółki Emperia, właściciela sieci Stokrotka.

Jednakże o tej transakcji nie było w mediach głośno. Nowi właściciele zdawali się nie chcieć nagłaśniać sprawy i uświadamiać Polakom, że ich ulubiony market nie należy już do Polaków.

Ponadto nowy właściciel zapowiedział połączenie sieci ze sklepami Aldik do jesieni tego samego roku, w efekcie czego Stokrotka ma posiadać do końca 2018 roku 563 sklepy. – Ta transakcja przyniesie wymierne korzyści z punktu widzenia klientów, pracowników, kontrahentów i wszystkich innych interesariuszy Emperii – podsumował prezes Emperii Dariusz Kalinowski, najwidoczniej zadowolony z warunków sprzedaży.

Umowa inwestycyjna pomiędzy firmami została zawarta 23 listopada 2017 r., a 5 kwietnia 2018 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Maxima Grup kontroli nad Emperia Holding.

ZOBACZ:
"W Tyle Wizji": Ogórek zamarła, gdy rozmówca się przedstawił

Strony transakcji mówią wyłącznie o jej pozytywach. W specjalnym komunikacie czytamy, co wydarzy się w najbliższych miesiącach i latach:

„Stokrotka, spółka detaliczna grupy, prowadząca obecnie sieć 440 sklepów, zintensyfikuje swój rozwój organiczny w oparciu o wypracowane z sukcesem w ostatnich latach formaty sklepów. Jednocześnie, współpraca z nowym inwestorem otwiera drogę Stokrotce do aktywnego uczestnictwa w procesach konsolidacyjnych na polskim rynku detalicznym” – czytamy w komunikacie.

Upadek Piotra i Pawła

W ostatnich latach cieszyliśmy się także z rozwoju polskiej sieci Piotr i Paweł. Rodzina Wosiów z Wielkopolski broniła się rękami i nogami przed przejęciem przez Jeronimo Martins. Niestety, i na nich przyszedł czas.

Od początku 2018 roku sieć Piotr i Paweł zamknęła 36 placówek, 5 sprzedała sieci Biedronka i otworzyła 3 sklepy, co ustaliło liczbę sklepów na koniec trzeciego kwartału 2018 r. na 108. 12 września sąd w Poznaniu otworzył postępowanie sanacyjne wobec sieci.

4 KOMENTARZE

  1. Ja nie rozumiem jednego, dlaczego polskie sklepy nie szukaja pomocnych dloni w spleczenstwie polskim, tylko w zaciszu glusza problem i szukaja pomocy u zagranicznych inwestorow, a to przeklada sie na przejecie ich w obce rece? Dlaczego nie zachecic , do inwestowania w nie drobnych inwestorow- polakow, tych ktorzy codziennie zostawiaja w tych sklepach swoje pieniadze?!! Gdyby tak zrobiono, chetnych napewno byloby sporo! Przeciez , chodzi o to ,aby wydane i zainwestowane pieniadze polskiego konsumenta zostawaly w polskim obiegu, a nie odplywaly poza jego granice! Ja osobiscie, gdybym miala taka mozliwosc,to z checia zainwestowalaby w taka sieciowke w bliskim siebie otoczeniu, tam gdzie robie codzienne swoje zakupy! Bo,to oplacaloby mi sie, poniewaz czerpalabym zyski z mojej inwestycji! Moze, tak nalezy wlasnie robic !? I wspolpracowac z wlasnymi , niezawodnymi klijentami!

    • wszystko by grało gdyby nas traktowano jak niemieckich ,portugalskich i francuskich graczy czyli minimalne opodatkowanie ,tania siła robocza i swój tani towar, ot co nas zabija . Czyli krótko, aby było ok trzeba wyp….rdolić wszystkie sieciówki obce z kraju no może zostawiając po dwie na województwo i będzie ok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here