Koniec ponad 40-letniego sporu. Polska wreszcie uzgodniła przebieg granicy z Danią

Fot. Pixabay

Wiele wskazuje na to, iż ponad 40-letni spór wreszcie dobiegnie końca. Jacek Czaputowicz, szef polskiego MSZ, przekazał bowiem, że w porozumieniu z MSZ Danii ustalona została polsko-duńska granica.

Polsko-duńska granica pozostawał źródłem sporu pomiędzy dwoma państwami przez ponad 40 lat. Sytuacja zmieniła się dopiero niedawno. Wszystko ze względu na budowę Baltic Pipe. Eksperci pracujący przy przedsięwzięciu zauważyli bowiem, że brak uregulowania tej kwestii może zaszkodzić inwestycji.

Ekspertyza trafiła zarówno na biurko szefa polskiego, jak i duńskiego resortu spraw zagranicznych. Politycy podjęli decyzję o wznowieniu negocjacji w tej sprawie.

Polsko-duńska granica wreszcie uzgodniona. Głos zabrali szefowie MSZ

Głos ws. porozumienia na linii Polska-Dania zabrał szef polskiego MSZ, Jacek Czaputowicz, który oficjalnie oświadczył, że ponad 40-letni spór już niebawem zostanie zakończony.

„Znaczne przybliżenie się do zakończenia ponad 40-letniego sporu jest powodem mojej wielkiej satysfakcji. Ponieważ umowa opiera się na sprawiedliwym rozwiązaniu, jestem przekonany, że przysłuży się wzmocnieniu naszych dwustronnych stosunków i współpracy, jak również przyczyni się do zapewnienia przejrzystości prawnej w regionie Morza Bałtyckiego” – powiedział.

W podobnym tonie wypowiada się duński odpowiednik Czaputowicza, Anders Samuelsen. Ocenia on, że fakt, iż polsko-duńska granica została wreszcie ustalona „jest historycznym krokiem w kierunku przejrzystości w regionie”.

ZOBACZ:
Merkel w Polsce. Na miejscu zastała przykrą niespodziankę

„Jestem bardzo zadowolony z tego, że w końcu mamy uzgodnioną granicę z Polską. Porozumienie jest historycznym krokiem w kierunku przejrzystości w regionie, z korzyścią dla obydwu stron” – powiedział.

Polskie MSZ dodaje dodatkowo, że negocjacje, które podjęły Polska i Dania „przyniosły sprawiedliwe rozstrzygnięcie, które zostało osiągnięte zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 10 grudnia 1982 roku”.

Aby umowa weszła w życie, muszą zaakceptować ją rządy obu państw. Zgodnie z tym, co mówi Jacek Czaputowicz, wydaje się to formalnością.

W jaki sposób granica podzieli państwa?

Polskie MSZ podaje, że morska granica pomiędzy Polską a Danią podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne obydwu państw w części Morza Bałtyckiego, znajdującej się na południe od Bornholmu.

Bornhlom to duńska wyspa położona w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Jest najbardziej na wschód położonym okręgiem administracyjnym Danii.

ZOBACZ:
To nagranie wstrząsnęło Ameryką. Donald Trump przesadził?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here