Andrzej Grabowski cierpi na straszną chorobę. Nikt o tym nie wiedział

Andrzej Grabowski wystosował odezwę do swoich fanów. Aktor ujawnił, że cierpi na poważną chorobę, o której wcześniej nie wiedział nikt. Słowa „Ferdka” z serialu „Świat Według Kiepskich” zaskoczyły sympatyków jego talentu.

Andrzej Grabowski to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów. Ogromną popularnością cieszy się on ze względu na kultową rolę „Ferdka” w serialu Telewizji Polsat „Świat Według Kiepskich”.

Niedawno aktor zdecydował się na zaskakujące oświadczenie. W odezwie wystosowanej do swoich fanów zdradził, że cierpi na poważną chorobę.

Andrzej Grabowski poważnie chory?

Andrzej Grabowski przyznał, że początkowo nie zdawał sobie sprawy ze swojej przypadłości. Aktor ujawnił, że od pewnego czasu ma problem z pamięcią do twarzy. Tego typu schorzenie nazywa się prozopagnozja.

Prozopagnozja to schorzenie, które znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Choroba polega na zaburzeniach percepcji wzrokowej. Osoby borykające się z tą przypadłością mają upośledzoną zdolność zapamiętywania i rozpoznawania twarzy u osób, które znają lub wcześniej już widziały.

„Niektórzy uważają mnie przez to za niezbyt kulturalnego. Dość często zdarza mi się, że nie powiem dzień dobry komuś, z kim niedawno miło sobie gawędziłem” – powiedział Andrzej Grabowski w rozmowie z „Rewią”.

Tomasz Sekielski kręci film o pedofilii. Wywoła większy skandal niż "Kler"

Wyniki badań przeprowadzone przez naukowców wskazują na to, iż na prozopagnozję cierpi 2% światowej populacji. Choroba najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne.

Nie tylko Grabowski

Kilka miesięcy temu na podobne wyznanie, co Grabowski zdecydował się znany hollywodzki gwiazdor, Brad Pitt. Aktor przyznał, że ma problem z zapamiętywaniem ludzkich twarzy, przez co wiele osób uważa go za gbura i człowieka wyniosłego.

W jednym z wywiadów Brad Pitt zaapelował do swoich fanów, aby wykazali się wobec niego większą empatią. W jego zachowaniu nie ma bowiem premedytacji, a on sam kocha ludzi i nigdy nimi nie gardzi. Fakt, iż nie rozpoznaje ich po twarzach związany jest z zaburzeniem, które potocznie nazywa się „twarzową ślepotą”.

„Ludzie mnie nienawidzą i myślą, że ich nie szanuję” – oświadczył Brad Pitt, kierując te słowa do swoich fanów oraz znajomych.