Lidl i Kaufland pod ścianą. Kaczyński stracił cierpliwość

Lidl Kaufland Biedronka
Lidl, Kaufland, Biedronka... Tej ekspansji nie da się zatrzymać?

Właściciele zachodnich (w szczególności niemieckich) dyskontów rokrocznie generują w Polsce miliardowe zyski. Polacy najchętniej wybierają portugalską sieć Biedronka, natomiast niemieckie Lidl i Kaufland ustępują jej tylko nieznacznie. To nie podoba się środowiskom prawicowym.

Natychmiast po wejściu Polski do Unii Europejskiej znaczące polskie supermarkety zaczęły znikać bez śladu. W lokalizacjach, które zajmowały, w mgnieniu oka wyrastały sklepy Tesco (Wlk. Brytania), Lidl czy Kaufland (Niemcy).

Dziś polscy właściciele dużych sklepów samoobsługowych, w starciu z zachodnimi gigantami, stoją na praktycznie przegranej pozycji. Potężny kapitał wyprowadzony z naszego kraju na przestrzeni grubo ponad dekady robi swoje.

Biedronka, Lidl, Kaufland… Tej ekspansji nie da się zatrzymać

Co więcej, w ciągu najbliższych kilku lat liczba zachodnich sklepów w naszym kraju pójdzie w dziesiątki tysięcy. Sama Biedronka ma ich już prawie 3 tysiące! Również Lidl nie próżnuje i otwiera kolejne swoje punkty w błyskawicznym tempie. Niemcy zapowiadają, że w ciągu najbliższych dwóch lat będą świętować otwarcie 700. sklepu w Polsce.

To rzecz jasna nie podoba się pokaźnej rzeszy Polaków, którzy zdecydowanie wolą robić zakupy w rodzimych punktach. Jednakże jest to coraz trudniejsze, bo polscy przedsiębiorcy coraz częściej są po cichu „wchłaniani” przez wielkie spółki. Nasi „partnerzy” z zachodu robią to bardzo sprytnie, bo nie rozdmuchując wieści i wykupieniu danej sieci, mogą nadal przyciągać klientów nastawionych na patriotyzm konsumencki i czerpać z tego ogromne zyski.

Ponadto politycy obozu rządzącego nie ukrywają zaniepokojenia zaistniałą sytuacją. Oraz tym, że hegemoni jak Kaufland czy Lidl czują się w Polsce coraz pewniej. Głos w sprawie zabrała m.in. prominentna posłanka PiS – Krystyna Pawłowicz. O konieczności realnego opodatkowania zachodnich gigantów mówiła też w kampanii wyborczej Beata Szydło. Niestety, nie zdążyła wdrożyć zapowiadanych zmian.

Wojciech Cejrowski rozpętał piekło. Tak ostro jeszcze nie było!

Sieć Kaufland została zaatakowana przez Pawłowicz najpierw za podszywanie się pod rodzimą markę, później za nieuczciwą praktykę rynkową. Jej zdaniem Kaufland wyprowadza milionowe zyski z Polski całkowicie bezprawnie. Biorąc pod uwagę dyscyplinę partyjną w PiS, zwykła posłanka raczej nie mogłaby sobie pozwolić na tak zdecydowane słowa bez zgody prezesa Kaczyńskiego. Można zatem przypuszczać, że obóz rządzący szykuje coś dużego. Coś, co prawica nagrodzi gromkimi brawami.

Co tak „uruchomiło” polityków PiS? Otóż Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pożyczył właścicielowi sieci ogromne pieniądze, które wykorzystał na rozwój Kauflandu w Polsce. Zdaniem Krystyny Pawłowicz, było to złamanie prawa i złamanie zasad udzielania takiej zapomogi.

Załamany Ryszard Kotys przyznaje: "Zabrakło mi czasu"...

Prezes NBP zajął się sprawą w trybie pilnym. Nowy, wyznaczony przez prezesa przedstawiciel Polski w EBOR, pani Wioletta Barwicka, która od 3 VII tego roku jest jednym z dyrektorów wykonawczych w EBOR, na jednym z najbliższych posiedzeń zarządu tego banku przedstawi list Prezesa NBP z pytaniami dotyczącymi bezprawnych praktyk pożyczkowych EBOR-u – twierdzi Pawłowicz.