Niemiecki historyk szokuje. „Mamy dług wobec Polaków”

Niemcy reparacje

Dyskusje o reparacjach wojennych zaogniają się. Tradycyjnie Polacy podzielili się na dwa obozy. Pierwszy popiera rząd i chce domagać się od Niemiec zadośćuczynienia za szkody z czasów II wojny światowej, drugi uważa, że nic się nam nie należy. Jednak mało kto się spodziewał, że sami Niemcy zaczną twierdzić, że reparacje nam się należą.

I co teraz – opozycjo? Mogłaby zapytać polska prawica. Bowiem pomysł rządu, by domagać się od zachodnich sąsiadów odszkodowań, był powszechnie wyśmiewany. Dziś jeden z najbardziej znanych historyków w Niemczech nie pozostawia wątpliwości.

– Dług reparacyjny jest otwarty i Niemcy mają obowiązek spłaty – mówi niemiecki historyk Karl Heinz Roth. Polska, Grecja i inne państwa muszą działać wspólnie – mówi w rozmowie z „Deutsche Welle” niemiecki historyk Karl Heinz Roth.

Mówi tak mimo tego, że niemieckie media (m.in. „Die Welt”) już dawno pisały, że temat reparacji od Niemiec „to tylko gra PiS”.

DW: W swojej książce poświęconej reparacjom skupia się Pan na Grecji. A co z reparacjami dla Polski?

Karl Heinz Roth: Zwróciłem uwagę na reparacje dla Grecji w związku z kryzysem zadłużeniowym w latach 2010-2011, ale już wtedy było dla mnie jasne, że reparacje są generalnym problemem. Grecja to tylko jedno studium przypadku. Przygotowujemy angielskojęzyczne wydanie, w którym przypadek Grecji uzupełnimy o przypadek Polski.

W styczniu ukaże się greckie wydanie książki. Ma Pan w planach także polskie?

Rozmawiamy o tym z Instytutem Zachodnim. Niebawem w „Przeglądzie Zachodnim” ukaże się mój obszerny artykuł na temat niemieckiej polityki reparacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

ZOBACZ:
Niewiarygodne. Oto co Jaruzelski powiedział na łożu śmierci

Jesteś ciekaw, czy Niemcy wypłacą nam należne pieniądze?

Całą rozmowę można przeczytać TUTAJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here