Niemiecki historyk szokuje. “Mamy dług wobec Polaków”

0
Niemcy reparacje

Dyskusje o reparacjach wojennych zaogniają się. Tradycyjnie Polacy podzielili się na dwa obozy. Pierwszy popiera rząd i chce domagać się od Niemiec zadośćuczynienia za szkody z czasów II wojny światowej, drugi uważa, że nic się nam nie należy. Jednak mało kto się spodziewał, że sami Niemcy zaczną twierdzić, że reparacje nam się należą.

I co teraz – opozycjo? Mogłaby zapytać polska prawica. Bowiem pomysł rządu, by domagać się od zachodnich sąsiadów odszkodowań, był powszechnie wyśmiewany. Dziś jeden z najbardziej znanych historyków w Niemczech nie pozostawia wątpliwości.

– Dług reparacyjny jest otwarty i Niemcy mają obowiązek spłaty – mówi niemiecki historyk Karl Heinz Roth. Polska, Grecja i inne państwa muszą działać wspólnie – mówi w rozmowie z “Deutsche Welle” niemiecki historyk Karl Heinz Roth.

Mówi tak mimo tego, że niemieckie media (m.in. “Die Welt”) już dawno pisały, że temat reparacji od Niemiec “to tylko gra PiS”.

DW: W swojej książce poświęconej reparacjom skupia się Pan na Grecji. A co z reparacjami dla Polski?

Karl Heinz Roth: Zwróciłem uwagę na reparacje dla Grecji w związku z kryzysem zadłużeniowym w latach 2010-2011, ale już wtedy było dla mnie jasne, że reparacje są generalnym problemem. Grecja to tylko jedno studium przypadku. Przygotowujemy angielskojęzyczne wydanie, w którym przypadek Grecji uzupełnimy o przypadek Polski.

W styczniu ukaże się greckie wydanie książki. Ma Pan w planach także polskie?

Rozmawiamy o tym z Instytutem Zachodnim. Niebawem w „Przeglądzie Zachodnim” ukaże się mój obszerny artykuł na temat niemieckiej polityki reparacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

CZYTAJ TAKŻE:
Niewiarygodne. Oto co Jaruzelski powiedział na łożu śmierci

Jesteś ciekaw, czy Niemcy wypłacą nam należne pieniądze?

Całą rozmowę można przeczytać TUTAJ.

Marcin Palion
Pasjonat polityki historii współczesnej. Autor mnóstwa publikacji o tematyce polityczno-społecznej. Wcześniej dziennikarz sportowy w mediach lokalnych. Napisz do autora: marcin.palion@otopress.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here