Niewiarygodne. Oto co Jaruzelski powiedział na łożu śmierci

Wojciech Jaruzelski
Wojciech Jaruzelski

Generał Wojciech Jaruzelski był (i pozostał) postacią wielce kontrowersyjną. Jedni go cenią i uważają za bohatera narodowego, dla innych zawsze będzie zdrajcą i – to popularne określenie – „ruskim pachołkiem”.

Gdy w maju 2014 roku media obiegła informacja o śmierci generała Jaruzelskiego, znów rozgorzały dyskusje m.in. o zasadności wprowadzenia stanu wojennego.

Faktem jest, że komunistyczny generał, w mocno katolickim kraju, cieszył się i tak sporym poważaniem. Sam rzecz jasna przez całe życie był niewierzący, a już tym bardziej niepraktykujący.

Jednakże zarówno dla katolików, jak i ateistów i osób przychylnych Jaruzelskiemu, kulisy odejścia generała mogą być szokujące. Bowiem – wszystko na to wskazuje – w swoich ostatnich chwilach PRL-owski dygnitarz zechciał pojednać się z Bogiem.

O tym, co generał Wojciech Jaruzelski powiedział na łożu śmierci, opowiada ksiądz Adam Boniecki. To redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”. Ponadto zdradza kulisy ostatnich dni z życia generała.

Jaruzelski tuż przed śmiercią zdecydował się na długą spowiedź. – Jaruzelski wiedział, że historia zapamięta go jako odpowiedzialnego za wiele zła. Rozumiem, że chciał to odwrócić. Uporczywie do końca wyjaśniał swoje racje ogłoszenia stanu wojennego – napisał ksiądz Adam Boniecki w wywiadzie-fragmencie książki „Boniecki Rozmowy o życiu”.

To nie spodoba się prawicy. Merkel zdradziła, co obiecał jej Morawiecki

Pozycja trafi do sprzedaży już 14 listopada. Ksiądz skomentował również społeczne zarzuty wobec katolickiego obrządku pogrzebu Wojciecha Jaruzelskiego, który przecież utożsamiany był z komunizmem (a w tym nurcie nie uznaje się istnienia Boga).

Doskonale wiedziałem, dlaczego tam idę. U Boga nikt nie jest skreślony, a Wojciech Jaruzelski jeszcze przed śmiercią się wyspowiadał. Jego decyzja o powrocie do Kościoła była ważna. I, jak sądzę, niełatwa. Zbyt długo manifestował swój dystans do Kościoła i w ogóle wiary, by potem łatwo wrócić – przekazał Boniecki.

źródło: se.pl, pikio.pl