Lidl i Biedronka otwarte 12 listopada? Mamy odpowiedź

Lidl Biedronka
Lidl i Biedronka otwarte 12 listopada?

Politycy Zjednoczonej Prawicy chcą, by 12 listopada był dniem wolnym od pracy. I wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Prezydent Andrzej Duda ma bowiem zamiar podpisać kontrowersyjną ustawę. Tak wynika z informacji przekazanych przez Błażeja Spychalskiego – rzecznika głowy państwa. Czy Lidl i Biedronka otwarte 12 listopada?

Najpierw zakaz handlu w niedzielę, teraz wolny dzień 12 listopada wywołuje ogromne kontrowersje. Jednych cieszy kolejny dzień wolny, inni przekonują, że doprowadzi on do niewyobrażalnej dezorganizacji i będzie ciosem dla rodzimej gospodarki.

Jednakże politycy PiS i ugrupowań koalicyjnych chcą uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na wiele sposobów. A to komplikuje sprawy na przykład właścicielom dyskontów. Najpierw musieli znacznie zmienić strategię w związku z wolnymi niedzielami, teraz wykażą się kreatywnością w związku z 12 listopada.

Lidl i Biedronka otwarte 12 listopada?

Co prawda właściciele popularnych dyskontów nie podjęli jeszcze decyzji o tym, czy otworzą sklepy 12 listopada. Jednak – wszystko na to wskazuje – problem rozwiąże się sam. I to przez nieudolność kilku polityków.

Rządzący mają jasne intencje. Senatorowie zasugerowali posłom wprowadzenie poprawek, dzięki którym pracownicy handlu zostaliby zwolnieni z obowiązku stawienia się w pracy 12 listopada. Jednakże, jak twierdzą prawnicy, uczynili to niezbyt precyzyjnie.

Luka polega na tym, że ograniczenie handlu w niedziele obejmuje wyłącznie przypadki opisane w ustawie o dniach wolnych od pracy. A w niej nie wymieniono 12 listopada. Jeżeli więc ustawa zostanie przegłosowana w obecnej formie, to „zakaz handlu” 12 listopada nie będzie miał w praktyce żadnej mocy prawnej.

ZOBACZ:
OFICJALNIE: Lech Wałęsa wyznacza 250 tys. zł nagrody

Prawnicy zwrócili bowiem uwagę, że ograniczenie handlu w niedziele i święta obejmuje tylko przypadki wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy, a w niej 12 listopada nie został wymieniony.Jeżeli ustawa zostanie więc przegłosowana w obecnym kształcie na nic zdadzą się nawet apele marszałka Stanisława Karczewskiego, który zaapelował do pracodawców o „życzliwość i zdrowy rozsądek”.

Paradoksalnie to władze największych dyskontów nie wiedzą, na czym stoimy. Wp.pl postanowiła zapytać właścicieli sieci Lidl i Biedronka, czy otworzą swoje sklepy 12 listopada. Jednak biura prasowe obu gigantów powoływały się na trwający wciąż proces legislacyjny. Wszystkiego dowiemy się dopiero 7 listopada, po najbliższym posiedzeniu Sejmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here