Prezydent Litwy zwraca się do Polaków. Nienaganną polszczyzną

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite

Ten gest Pani prezydent Litwy bez wątpienia przejdzie do historii. Dalia Grybauskaite przemówiła do Polaków. Ale nie po litewsku czy angielsku. Głowa państwa litewskiego złożyła Polakom życzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w naszym ojczystym języku.

Na różne sposoby europejscy i światowi dyplomaci życzą Polakom wszystkiego dobrego. Jedni mają zamiar przybyć do naszego kraju osobiście, inni wysyłają tradycyjne noty dyplomatyczne. Kurtuazja? Być może. Natomiast prezydent Litwy postarała się szczególnie.

Bo jak wiadomo nasz język – oględnie mówiąc – nie należy do najłatwiejszych na świecie. Nasze „ś”, „dź” czy „sz” przyprawiają cudzoziemców o dreszcze. Jednakże pani prezydent Litwy najwyraźniej żadnego wyzwania się nie boi.

Dalia Grybauskaite do Polaków

Na stronie internetowej urzędu prezydenta zostało zamieszczone nagranie z życzeniami w języku polskim. – Narody nasze łączą wielowiekowe dzieje oraz wyzwania dnia dzisiejszego – powiedziała prezydent, zwracając się do narodu polskiego.

Prezydent wskazała, że „rok bieżący dla Litwy i Polski jest rokiem stulecia odrodzonej państwowości”.

– Życzę zatem, niech wewnętrzny ogień waszego narodu nigdy nie zagaśnie. Za waszą i naszą wolność! – powiedziała Dalia Grybauskaite, składając życzenia w imieniu całej Litwy.

Ujawnią? To nagranie z HGW może rozsadzić scenę polityczną

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: redakcja@otopress.pl
2
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x