OFICJALNIE: Jest decyzja Polski ws. wejścia do strefy euro

Polska w strefie euro
Polska w strefie euro?

Dyskusje o zmianie waluty na euro trwają w Polsce już od blisko 15 lat. Bo tuż przed i już po wejściu do Unii Europejskiej ta kwestia niebywale dzieli opinię publiczną. Polska w strefie euro już wkrótce? Rządzący rozwiali wątpliwości.

Zdecydowanie za zmianą waluty na unijną opowiadają się od lat ugrupowania lewicowo-liberalne. Zdaniem m.in. przedstawicieli PO i partii Nowoczesna powinniśmy przyjąć wspólną walutę, by związać nasz kraj z UE permanentnie.

Jednakże prawicowo usposobieni wyborcy mają zgoła inne zdanie. Narodowcy i przedstawiciele środowisk konserwatywnych przekonują, że rezygnacja z narodowej waluty doszczętnie pozbawi nas podmiotowości. A co na to rząd? 

Polska w strefie euro już wkrótce? Rządzący rozwiali wątpliwości

 

Nie od dziś wiadomo, że prezes partii rządzącej sceptycznie podchodzi do kwestii zmiany waluty na euro. Jarosław Kaczyński mówił o tym, że wejście do strefy euro całkowicie uzależniłoby finansowo nasz kraj od Brukseli.

Teraz z kolei głos w sprawie zabrał prezes Narodowego Banku Polskiego. Doszło do tego podczas dzisiejszego kongresu 590 w podkarpackiej Jasionce. Mogliśmy tam usłyszeć głównie debaty na temat rozwoju rodzimej gospodarki. Jednakże nie zabrakło kwestii dotyczących polityki europejskiej naszego kraju.

ZOBACZ:
Co za podłość! Urzędniczki skarbówki zrobiły coś obrzydliwego

– Po komunizmie cenimy wolność. W tym wolność przedsiębiorstwa, wolność przedsiębiorczości. To jest ta siła. Nasi przedsiębiorcy są niesamowicie energiczni, niczego się nie boją. Należy zmniejszać ilość regulacji prawnych i dawać im coraz większą swobodę. A w miarę możności obniżać podatki – powiedział NBP Adam Glapiński.

Zaznaczył ponadto, że nasza gospodarka jest „najbardziej stabilna i najszybciej rozwijająca się”.

– Oczywiście szanujemy wszystkie traktaty europejskie itd. Wiemy, że w Unii Europejskiej ilość tych przepisów narasta. Ale sobie trzeba z tym radzić. Targować się o swoje i robić swoje. Biurokracja nas trochę hamuje. I nie wstępować do strefy euro. Bo wtedy będziemy – no też będzie dobrze, damy sobie i z tym radę oczywiście, ale tempo wzrostu będzie niższe – tłumaczył Glapiński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here