Trzaskowski pozwoli na MN 2019. Ale stawia jeden warunek

Cały czas rozbrzmiewają echa Marszu Niepodległości, który 11 listopada przeszedł ulicami Warszawy. Teraz głos ws. wydarzenia zabrał prezydent-elekt stolicy, Rafał Trzaskowski. Nowy włodarz miasta ujawnił, czy zgodzi się na zorganizowanie Marszu w przyszłym roku.

11 listopada ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. W tym roku wzięło w nim udział kilkaset tysięcy osób. Wszystko ze względu na fakt, iż świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Wydarzenie wywołało skrajne emocje. Część naszych rodaków była zachwycona wielkim patriotycznym pochodem. Z kolei druga grupa niekoniecznie. Przeciwnicy Marszu Niepodległości zwracali uwagę na grupy skrajnie prawicowych radykałów, którzy również brali udział w wydarzeniu. Nie podobały im się też race oraz niektóre hasła.

 

O stanowisko w całej sprawie poproszono prezydenta-elekta, Rafała Trzaskowskiego. Nowy włodarz miasta pytany był m.in. o to, czy zgodzi się na organizację Marszu Niepodległości w przyszłym roku.

Rafał Trzaskowski stawia jeden warunek

Podczas rozmowy przeprowadzonej na antenie TVN24 Rafał Trzaskowski przyznał, że zgodzi się na organizację Marszu Niepodległości. Nowy prezydent postawił jednak pewien warunek.

– Jeżeli będzie szansa na to, że rząd będzie brał za to odpowiedzialność, tak jak ostatnio został do tego zmuszony, to tak. Widzę sojusz PiS-u z narodowcami – powiedział Rafał Trzaskowski.

– Jeżeli rząd powie tak: bierzemy za to pełną odpowiedzialność, zabezpieczamy marsz, jeżeli się pojawiają rasistowskie hasła, przychylimy się do wniosku miasta o rozwiązanie demonstracji, wtedy oczywiście nie ma żadnych podstaw, żeby a priori zakazać – dodał.

Rafał Trzaskowski pozwala, Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazuje

Niewiele zabrakło, aby tegoroczny Marsz Niepodległości w ogóle się nie odbył. Na kilka dni przed wydarzeniem urzędująca prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, wydała bowiem zakaz organizowania pochodu. Swoją decyzję polityk Platformy Obywatelskiej motywowała względami bezpieczeństwa.

ZOBACZ:
Kinga Duda w Białym Domu. Wszyscy mówią o jej kreacji

Ostatecznie decyzja prezydent Warszawy została uchylona przez warszawski sąd. Ponadto, w międzyczasie ogłoszono informację od Andrzeja Dudy, który zdecydował się zorganizować własny, biało-czerwony marsz.

W efekcie prezydentowi udało się porozumieć z organizacjami, które tworzą Marsz Niepodległości i ruszyć przez Warszawę wspólnie.

Marsz Niepodległości zebrał wspaniałe recenzje zagranicznych korespondentów. Według wyliczeń policji i ratusza wzięło w nim udział 250 tys. osób.

 

2 KOMENTARZE

  1. lewaku trzaskowski ,jestem ci wdzieczny za wspanialomyslnosc! caluje cie w czolko ale pod jednym warunkiem,posylaj dzieci na religie,bo sie stocza…

  2. Pampersa bufetowej zmieniłeś Bo wali na całą Polske Stara się pos..ła tak chciała zatrzymać ten marsz powinieneś jak tusk dbać o przełożonych Niczym się od złodzieja nie różnisz Czasiek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here