Mielec: przerażające zdjęcie! Rząd zareaguje?

Kronospan Mielec

Mieszkańcy miasta Mielec – dosłownie i w przenośni – ostatnim tchem wołają o pomoc. Październikowa wizyta Jarosława Kaczyńskiego w tym mieście dała nadzieję, jednak kolejne tygodnie mijają, a koszmar trwa.

Mielec to kojarzone głównie z lotnictwem miasto położone na zachodnim krańcu województwa podkarpackiego. Miasto naprawdę piękne, czyste, zamieszkałe przez nieco ponad 60 tys. osób. Jednakże ten przyjemny krajobraz spaskudza „symbol Mielca”.

Bo tak mieszkańcy nazwali fabrykę firmy Kronospan produkującej wyroby drewnopodobne. Przeciwko jej działalności odbyło się już mnóstwo protestów. Ten w marcu skupił kilkadziesiąt tysięcy osób! Społeczność lokalna mówi wprost, że Kronospan truje ludzi, zwierzęta i być może w wyniku jego działalności w regionie zwiększa się zachorowalność na nowotwory.

Mielec: o sprawie wie już Jarosław Kaczyński

Protestujący porównują nawet fabrykę do czarnobylskiej elektrowni i wymieniają kolejne toksyczne substancje, z formaldehydem na czele, które firma emituje do atmosfery. Ponadto regularnie publikują wstrząsające zdjęcia przedstawiające panoramę Mielca z „główną atrakcją” na horyzoncie.

Kolejne z nich pojawiło się wczoraj. Opublikowała je Dorota Chorązka, z którą mieliśmy okazję rozmawiać końcem października (TA ROZMOWA TUTAJ).

Tak najczęściej wygląda działająca całodobowo fabryka Kronospan, która twierdzi, że spełnia wszystkie normy ochrony środowiska:

Kronospan Mielec
Kronospan Mielec /fot. Facebook
/fot. Facebook

Jak się tam żyje? Mieszkańcy mówią wprost o przypadkach omdleń czy wymiotowania. Osoby nieprzyzwyczajone do mieleckiego „klimatu” mogą mieć problem z samopoczuciem, gdy odwiedzą to miasto.

https://www.youtube.com/watch?v=upbUxRxNXrw

– Nie chodzi nam o modernizację zakładu, o kolejne ściemnianie przez 20 lat i dalsze sprawdzanie kierunku wiatru, żeby można było wyjść z dzieckiem na spacer. Chodzi nam o zamknięcie zakładu – mówiła jedna z uczestniczek marcowego protestu.

Przypomnijmy, że końcem października prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał interwencję ws. działalności firmy Kronospan. Na razie nie mamy informacji o podejmowanych przez stronę rządową krokach. Miejmy nadzieję, że temat nie zostanie zamieciony pod dywan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here