Ukraińcy nie lubią tego. Polacy pokazali to światu (FOTO)

Od wielu lat, w obliczu odradzania się polskiej prawicy, Ukraińcy zarzucają nam, że zacieramy ręce na ich terytorium. Czy faktycznie Polacy mają roszczenia terytorialne wobec Ukrainy? W pewnych środowiskach bez wątpienia takowe występują, zwłaszcza jeśli mowa o kresach wschodnich.

Z perspektywy Ukraińców bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest coraz częstsze mówienie Polaków o konieczności odzyskania m.in. Lwowa. Miasto, które do 1939 r. leżało w granicach naszego państwa do dziś wydaje się być bardziej polskie, niż ukraińskie czy radzieckie.

I choć nasi wschodni sąsiedzi prawdopodobnie panikują na wyrost, to zapewne po dostrzeżeniu tego, co powiewało na trybunach podczas czwartkowego meczu Polska – Czechy w Gdańsku, zaczęli się zastanawiać jeszcze głębiej.

Roszczenia terytorialne? Ukraina dmucha na zimne

Bo dyskusje o polskości Lwowa wzbudzają nie tylko kontrowersje, ale i protesty ze strony Ukraińców. Polacy natomiast – choć wiedzą, że powinni – nie mogą pogodzić się z utratą tak bardzo „naszego” miasta. A przecież minęło tyle lat.

Kijów nie wierzy w zapewnienia naszych rządzących, że wcale nie chcemy uszczuplić ich terytorium. I na pewno transparent wywieszony przez polskich kibiców w spotkaniu przeciwko Czechom nie pozwoli im uwierzyć. Napis LWÓW na biało-czerwonym tle mówił sam za siebie. Choć ten transparent można by interpretować na wiele sposobów.

M.in. w taki, że przecież kibice, którzy zawiesili baner mogli po prostu przyjechać ze Lwowa na ten właśnie mecz. To scenariusz jak najbardziej prawdopodobny. Nasi sąsiedzi ze wschodu uważają natomiast, że nazwy ich miasta nie powinno się zestawiać z barwami innych państw.

Dla Ukrainy Lwów jest szczególnie cenny jako miasto turystyczne. Miliony turystów regularnie zostawiają w tym mieście mnóstwo pieniędzy, zwiedzając najczęściej – o ironio – miejsca pozostałe po panowaniu tam Polaków.

Ukraina Lwowa oddać nie ma zamiaru. Oczywiście trudno im się dziwić. Dziś jest to miasto, w którym naprawdę można odnieść wrażenie powrotu do przeszłości. Przynosi Ukrainie nieprawdopodobne zyski nie tylko ekonomiczne, ale i wizerunkowe. Dlatego możemy już chyba tylko wspominać polski Lwów.

Magdalena
Kobieta, która żadnego tematu się nie boi. Angażuje się społecznie, od kilku lat uprawia dziennikarstwo na wielu polach. Napisz do autorki: magdalena.derucka@otopress.pl
2
0
Chętnie poznamy Twoje zdanie, skomentuj artykułx
()
x