PiS zdobył Śląsk! Genialna zagrywka

Andrzej Duda pojedzie na Ukrainę?
Andrzej Duda pojedzie na Ukrainę?

Walka o Sejmik Województwa Śląskiego była bardzo wyrównana, ponieważ o większości decydował jeden głos. PiS zadał ostateczny cios i przeciągnął szale zwycięstwa na swoją stronę.

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach samorządowych do sejmiku zdobyło 22 mandaty. Do samodzielnych rządów brakowało im jednego mandatu. Z drugiej zaś strony opozycja mogła zbudować większość. Platforma Obywatelska z Nowoczesną wywalczyła 20 mandatów, Sojusz Lewicy Demokratycznej 2 mandaty a Polskie Stronnictwo Ludowe 1 mandat.

Koalicja wszyscy przeciw PiS

Na wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele Platformy, Nowoczesnej, SLD i PSL poinformowali o koalicji, która dawała im większość, ponieważ dysponowali 23 z 45 mandatów.

„Dzięki tej dobrej współpracy województwo śląskie rozwijało się w sposób zadowalający. Dlatego też postanowiliśmy podpisać porozumienie koalicyjne na kolejne pięć lat. Jesteśmy przekonani, że ta większość, która się ukształtowała w sejmiku, będzie mieć odzwierciedlenie na jutrzejszym głosowaniu na pierwszej sesji” – powiedział były marszałek województwa Śląskiego i szef śląskich struktur Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa.

Majstersztyk PiS-u

Michał Dworczyk szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski przekonali do poparcia prawicy radnego Wojciecha Kałuży, który uzyskał mandat z listy Koalicji Obywatelskiej. Podpisali one stosowne porozumienie.

„Dzięki temu porozumieniu jest szansa, że prawica przejmie odpowiedzialność za województwo śląskie. To wielka szansa dla rozwoju całego regionu” – podkreślił Michał Dworczyk szef KPRM.

Jakub Chełstowski nowym marszałkiem

Jakub Chełstowski z PiS został marszałkiem województwa Śląskiego, dzięki przewadze jednego głosu. Wojciech Kałuża, radny który przeciągnął szalę zwycięstwa dla PiS w ramach wdzięczności został wicemarszałkiem. Prawica zdobyła Śląsk i rozpoczęła samodzielne rządy w sejmiku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here