Będzie kryzys pomiędzy Polską a USA? Mówi o tym sama ambasador

Fot. Shutterstock

Georgette Mosbacher, prezydent USA w Polsce, podczas spotkania z polskimi parlamentarzystami wskazała, co może doprowadzić do kryzysu pomiędzy naszymi państwami. Jej słowa wywołały spore kontrowersje.

Georgette Mosbacher od kilku miesięcy sprawuje funkcję ambasadora USA w Polsce. Dyplomata zasłynęła swoją wypowiedzią nt. zniesienia wiz dla Polaków. Oświadczyła bowiem, że zrobi wszystko, aby podczas jej kadencji te obostrzenia zostały usunięte.

– Zgadzam się. Ja jestem gotowa, żeby sprawę wiz dla was załatwić. Wiem, że to niełatwy temat. Wszyscy, także moi szefowie, mówią mi, że nie można tak mówić, ale ja i tak to powiem – mówiła Mosbacher na początku listopada.

Podczas ostatniego spotkania z polskimi posłami polityk wskazała jednak przeszkodę, która może uniemożliwić jej wykonanie zapowiedzianej misji. Może doprowadzić też do kryzysu na linii USA-Polska.

Georgette Mosbacher ostro do polskich posłów

Georgette Mosbacher spotkała się z polskimi posłami ws. zniesienia wiz dla naszych rodaków. Ambasador USA w naszym kraju przyznała, że powstała już nawet specjalna grupa robocza, która pracuje nad tym zagadnieniem. Dyplomatka wskazała jednak istotną przeszkodę, która może stanąć na drodze do pozytywnego rozwiązania problemu.

– To atak na wolność mediów – miała powiedzieć bliska współpracowniczka Donalda Trumpa.

Wypowiedź Georgette Mosbacher relacjonowała na swoim Twitterze posłanka Platformy Obywatelskiej, Agnieszka Pomaska.

Tego aktora zna cała Polska! Właśnie postawiono mu zarzuty

– Ambasador Mosbacher na spotkaniu zespołu parlamentarnego PL-USA ostrzega, że w jednej sprawie nie będzie mogła Polsce pomóc, bo jest pełna zgoda co do tego w Kongresie. To atak na wolność mediów. I pyta, czy w sejmie jest przygotowywana jakaś ustawa w tej sprawie – napisała przedstawicielka partii opozycyjnej.

Słowa Pomaski potwierdza jej partyjny kolega, Marcin Święcicki.

– W Kongresie wielka sympatia dla Polski, ale jest jedna rzecz, która może zepsuć te stosunki to zamach na wolne media. Ostrzegam, bo jestem szczera – miała według niego powiedzieć Georgette Mosbacher.