Atak na ukraińskie okręty. USA zabiera głos

W niedzielę rosyjskie wojska ostrzelały, a następnie przejęły trzy ukraińskie jednostki pływające w rejonie Morza Azowskiego. Rannych zostało sześciu ukraińskich żołnierzy. Wcześniej rosyjski okręt staranował ukraińską jednostkę. Dziś głos w sprawie zabrała ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley.

Ukraina stanowczo odpowiedziała na agresję Rosji. Prezydent kraju, Petro Poroszenko wprowadził stan wojenny na terenie całego państwa. Stanowisko w sprawie przedstawiło tamtejsze Ministerstwo Obrony Narodowej. Z komunikatu wynika, iż ukraińska armia została postawiona w stan najwyższej gotowości. Głos w sprawie zabrał m.in. Mateusz Błaszczak – szef polskiego MON oraz MSZ Polski. Komentarz przedstawiła również ambasador USA przy ONZ.

27 listopada ambasadorowie pięciu państw RB ONZ (Polski, Francji, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii) wezwali Federację Rosyjską do przywrócenia swobodnej żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej. Zwrócili się do wszystkich stron, aby działały z największą powściągliwością w celu natychmiastowej deeskalacji sytuacji.

Ambasador USA zabiera głos

Głos w sprawie rosyjskiej agresji zabrała także ambasador USA przy ONZ Nikki Haley.

„Jak wielokrotnie mówił prezydent mojego kraju (Donald Trump), Stany Zjednoczone opowiadają się za normalnymi stosunkami z Rosją. Ale bezprawne działania takie jak te to uniemożliwiają” – powiedziała.

Prezydent Poroszenko zapewnił, że stan wojenny nie wpłynie na termin wyborów prezydenckich, które powinny odbyć się 31 marca przyszłego roku. Szef państwa mówił o tym w orędziu telewizyjnym, które wygłosił w poniedziałek.

Magdalena
Kobieta, która żadnego tematu się nie boi. Angażuje się społecznie, od kilku lat uprawia dziennikarstwo na wielu polach. Napisz do autorki: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here