Donald Trump mówi wprost: to oni powinni zająć się konfliktem na Ukrainie

Donald Trump

Donald Trump zabrał głos ws. wydarzeń, które rozegrały się w niedzielę na Morzu Azowskim. Prezydent Stanów Zjednoczonych udzielił krótkiego wywiadu dla „New York Times”.

Donald Trump udzielił wywiadu „New York Times”. Podczas rozmowy nie zabrakło oczywiście odniesień do konfliktu na linii Rosja-Ukraina, który w niedzielę rozgorzał na nowo. Tego dnia rosyjska marynarka ostrzelała, a następnie przejęła ukraińskie okręty. Wszystko ze względu na fakt, iż – według Rosjan – Ukraińcy bezprawnie wpłynęli na ich wody terytorialne. Kijów odrzuca te zarzuty twierdząc, że Rosjanie byli informowani o kursie, który obrały ukraińskie statki.

Amerykański prezydent przyznał, że rosyjska agresja mu się nie podoba. Wskazał też, kto jego zdaniem powinien zająć się wyjaśnieniem i ewentualnym załagodzeniem konfliktu na Morzu Azowskim.

Donald Trump o Ukrainie. Wskazał, kto powinien zająć się konfliktem

Podczas rozmowy z dziennikarzem Donald Trump wskazał, kto w jego opinii powinien zająć się wyjaśnieniem incydentu na Morzu Azowskim. Amerykański prezydent stwierdził, że odpowiedzialność za wypracowanie porozumienia pomiędzy Rosją a Ukrainą powinna wziąć kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

– Angela (Merkel – przyp. red.)! Niech Angela się tym zajmie! – powiedział Trump.

To jednak nie koniec, ponieważ Trump wskazał również na innego europejskiego przywódcę. Mowa o Emmanuelu Macronie, prezydencie Francji, który w opinii amerykańskiego prezydenta, podobnie jak Angela Merkel, powinien wziąć odpowiedzialność za wydarzenia na Ukrainie.

Nie jest dobrze! Władimir Putin zareagował na materiał TVP

Wypowiedź Donalda Trumpa nie powinna być zaskoczeniem. Polityk od wielu miesięcy powtarza bowiem, że Europa powinna zacząć wreszcie sama rozwiązywać swoje problemy zamiast nieustannie oczekiwać wsparcia od Stanów Zjednoczonych.

Słowa, które wypowiedział Donald Trump, wskazują więc, że amerykański prezydent chce przerzucić na barki Angeli Merkel i Emmanuela Macrona większą odpowiedzialność za to, co dzieje się na Starym Kontynencie.

Trump nie spotka się z Putinem

Pomimo tego, o czym wspominamy wyżej, Donald Trump podjął również swoje kroki, które mają na celu powstrzymanie Rosji. Głowa amerykańskiego państwa zapowiedział bowiem, że podczas szczytu G-20 w Argentynie, nie spotka się w cztery oczy z rosyjskim prezydentem, Władimirem Putinem.

Jego doradca ds. bezpieczeństwa, John Bolton, przyznał z kolei, że jeżeli do spotkania dojdzie jego tematem będzie kontrola zbrojeń i „problemy regionalne”.