Zaskakujący efekt 500 plus. Tego nie spodziewał się nikt

Flagowy program Prawa i Sprawiedliwości „Rodzina 500 plus” miał być odpowiedzią na zapaść demograficzną, która nam grozi. Sprawdziliśmy jak sobie radzi w praktyce.

Program 500 plus to olbrzymie wsparcie dla polskich rodzin. Za jego pośrednictwem polskie rodziny mogą uzyskać dodatkowe fundusze w wysokości pięciuset złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko.

W przypadku rodzin mniej zamożnych świadczenie wypłacane jest również na pierwsze dziecko. Kryterium dochodowe wynosi 800 zł na jednego członka rodziny.

500 plus kontra demografia

Główny Urząd Statystyczny alarmował, iż Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego, który może mieć charakter dłuższej tendencji.

Według danych GUS w okresie styczeń-wrzesień urodziło się o 10 tysięcy dzieci mniej, niż w tym samym okresie rok temu. W samym wrześniu natomiast, urodziło się o 2 400 mniej dzieci, niż we wrześniu 2017 roku, co daje spadek o 7%.

Do głównych przyczyn kryzysu demograficznego zaliczamy odkładanie rodzicielstwa na później lub decydowanie się na mniejszą ilość dzieci.

Rząd robi co może, aby pomóc

Najważniejsze osoby w rządzie zdają sobie sprawę z zagrożenia, dlatego tak wiele środków przekazują polskim rodzinom. Oprócz programu 500 plus funkcjonują inne programy pomocowe.

„Maluch Plus” to program skierowany do rodzin czynnych zawodowo. Celem programu jest stworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. Na ten cel rząd przeznacza 450 mln zł.

„Dobry Start” to program mający odciążyć polskie rodziny z kosztów wyprawki szkolnej. W ramach programu rodzice dziecka rozpoczynającego rok szkolny otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł. Rząd przeznaczył na ten program ponad 1,44 mld zł. Skorzystało z niego około 4,5 mln dzieci.

W niedalekiej przyszłości funkcjonować będzie program „Mama plus”. Skierowany jest on dla matek, które wychowały czworo lub więcej dzieci. W ramach programu matki spełniające wymogi będą otrzymywać emeryturę od państwa.

CZYTAJ TAKŻE:
Pracownicy Biedronki nie mogą uwierzyć. Ta wiadomość nadeszła nagle

Podsumowując, rząd prowadzi wiele działań mających na celu poprawę demografii. Wyzwanie przed jakim stoi jest trudne, ponieważ pomimo tak wielkiego wsparcia, nadal się wyludniamy. Prawo i Sprawiedliwość nie wyklucza kolejnych programów wspierających polskie rodziny, więc jesteśmy w dobrych rękach. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie dobra zmiana dotknie również polską demografię.