Zamieszki we Francji. Po tym, co zrobiła policja Macron się wścieknie

Fot. Twitter

Zamieszki we Francji nie ustają. Okazuje się jednak, że tamtejsza policja ma dość rozkazów dotyczącą tłumienia demonstracji.

Zamieszki we Francji trwają od ponad tygodnia. Wszystko zaczęło się od decyzji tamtejszych władz, które podniosły ceny akcyzy na paliwo. To wywołało wściekłość wśród obywateli kraju nad Loarą. Uformował się ruch tzw. „żółtych kamizelek”, którego przedstawiciele zorganizowali masowe demonstracje na francuskich ulicach.

Z czasem manifestacje przerodziły się w zamieszki. Tak jak te, które miały miejsce w Paryżu. Tam policja oraz demonstranci uczestniczyli w regularnej bitwie, która doprowadziła do tego, iż ulice stolicy Francji wyglądały jak pobojowisko.

Zamieszki we Francji. Po tym, co zrobiła policja Macron się wścieknie
”]

Zamieszki we Francji. Emmanuel Macron będzie wściekły

Zamieszki na ulicach francuskich miast miały miejsce również w trakcie minionego weekendu. Okazuje się jednak, że nie wszyscy policjanci chcą realizować rozkazy swoich przełożonych dotyczące pacyfikowania manifestacji. Niektórzy z nich postanowili bowiem zamanifestować swój sprzeciw wobec takich praktyk.

Jedno z nagrań ilustrujących to zdarzenie zostało opublikowane w sieci. Widzimy na nim jak grupa funkcjonariuszy, stojąca twarzą w twarz z demonstrantami, ściąga hełmy i odmawia pacyfikacji. Przedstawiciele ruchu tzw. „żółtych kamizelek” nagradzają ich postawę gromkimi brawami.

Zachowanie policjantów może sprawić, iż prezydent Francji, Emmanuel Macron, może mieć nie lada problem. Jeżeli bowiem w podobny sposób postąpią inni funkcjonariusze, będzie on musiał ogłosić stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Wtedy w kompetencje policji wejdzie wojsko.

Wydaje się jednak, że na ten moment prezydent kraju nad Loarą nie bierze takiej możliwości pod uwagę. Wprowadzenie stanu wyjątkowego i wyprowadzenie wojska na ulice mogłoby doprowadzić do jeszcze większych zamieszek na ulicach Francji. To z kolei przekłada się na notowania Macrona, który już dziś, co pokazują sondaże, notuje spadki poparcia.