Czeski reżyser zdradza, co Czesi myślą o Polakach. Zaskoczenie?

Czy Czesi nie lubią Polaków
Czy Czesi nie lubią Polaków?

Polak, Węgier, dwa bratanki – to wiadomo. Z Rosjanami bywa różnie. Co prawda poróżniła nas historia, jednak mentalność mamy podobną. Najczęściej słowiańska dusza sprawia, że Polak z Rosjaninem chętnie zasiądzie przy suto zastawionym stole. Ale jak jest z Czechami? Czy Czesi nie lubią Polaków?

To chyba największa zagadka jeśli o chodzi o sympatie i antypatie pomiędzy narodami wschodnioeuropejskimi. Bo przecież jesteśmy sąsiadami, a tak mało o sobie wiemy. Przynajmniej większość Polaków niewiele wie o Czechach. Co działa rzecz jasna także w drugą stronę.

Czy Czesi nie lubią Polaków?

Dla nas język czeski brzmi przaśnie i trochę niepoważnie. Jednakże (co za zaskoczenie, prawda), nasi południowi sąsiedzi tak samo postrzegają język polski. Ponadto istnieje mnóstwo stereotypów. A z nimi można się rozprawić tylko pytając samych zainteresowanych.

Tomáš Baldýnski, czeski reżyser, autor m.in. serialu „Kosmo”, powiedział, co tak naprawdę Czesi myślą o Polakach. I dla wielu z nas ta opinia może okazać się bolesna.

Bo przecież mogłoby się wydawać, że mają do nas taką samą słabość jak my do nich. Niestety, nic bardziej mylnego. Przynajmniej jeśli wierzyć Baldýnskiemu.

– Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego Polacy tak lubią Czechów. Większość z nas naprawdę nie lubi Polaków – powiedział szczerze Czech. Jednakże dlaczego nie możemy cieszyć się sympatią większość naszych południowych sąsiadów?

– Sądzę, że w rzeczywistości chodzi właśnie o zazdrość. Walczyliście w wielkich wojnach, mieliście Solidarność. Bycie Polakiem napawa was dumą, znaczy coś dla was. My tego nie mamy, dlatego próbujemy wam czasem dogryźć – uzasadnia Baldýnski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here