Wolontariusze Euroweek odpowiedzą przed sądem? Jest zawiadomienie do prokuratury!


Prawnicy Ordo Iuris skierowali do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dorosłych wolontariuszy biorących udział w spotkaniach i obozach Euroweek. Zawiadomienie oparli na ujawnionych przez internautów rozmowach między dziećmi uczestniczącymi w wyjazdach. Ponadto, w zawiadomieniu prawnicy odwołali się konwersacji, które miały być prowadzone na portalach społecznościowych przez wolontariuszy z małoletnimi. Jedna z dziewczynek opublikowała film z relacją z wydarzenia.

Prawnicy oceniają, że śledczy powinni zweryfikować prawdziwość materiałów oraz sprawdzić czy ze strony dorosłych wolontariuszy Euroweek nie doszło do popełnienia przestępstw seksualnych przeciwko dzieciom.

W grudniu do Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris zaczęły spływać skargi i zapytania zaniepokojonych osób, które zapoznały się z przebiegiem organizowanych wyjazdów Euroweek. Jak wynikało z przesyłanych materiałów, w trakcie imprez przeznaczonych dla dzieci, mogło dojść do szeregu niedopuszczalnych zachowań o charakterze seksualnym.

W ujawnionych treściach rozmów mężczyźni prosili dzieci o wysłanie fotografii, a także prowadzili rozmowy o podtekście seksualnym. Dziewczynki uczestniczące w wyjazdach zwracały uwagę na dotykanie ich przez wolontariuszy, a także próby flirtowania z nimi. Jeden z wolontariuszy po zakończonym wyjeździe wysyłał 16-letniej wówczas dziewczynce zdjęcia i nagrania o obscenicznej treści.

Zawiadomienie do prokuratury ws. Euroweek

W ocenie prawników Instytutu Ordo Iuris w trakcie Euroweek mogło dojść do popełnienia szeregu przestępstw o charakterze seksualnym.

„Nasze zawiadomienie oparliśmy o materiał ujawniony i przesłany nam przez internautów. Jeśli śledczy zweryfikują jego prawdziwość pozytywnie, należy natychmiast zastosować reakcję karną. Rodzice mają prawo wiedzieć co dzieje się z ich pociechami na wyjazdach, w których nie uczestniczą. Złożenie zawiadomienia do prokuratury po uzyskaniu informacji o tak poważnych zarzutach, jest czymś naturalnym”. Mówi adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

W najbliższym czasie prokurator podejmie decyzję o ewentualnym wszczęciu postępowania i kierunku jego prowadzenia.

Co więcej, Ordo Iuris oferuje pomoc prawną rodzicom, których dzieci mogły doświadczyć przemocy seksualnej podczas obozów Euroweek. Takie przypadki można zgłaszać na adres: biuro@ordoiuris.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here