Najlepszy dzień w życiu? Jarosław Kaczyński właśnie się dowiedział…

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński

Prezes Jarosław Kaczyński bez wątpienia przeżywa jeden z najlepszych dni. Media sprzęgnięte z opozycją zaliczyły bowiem mega wpadkę, a Prawo i Sprawiedliwość już może rozpocząć świętowanie. Kapitalna passa partii rządzącej to coś, co spędza sen z powiek wielu ludziom i szybko się nie skończy. Kolejne wygrane wybory to najpewniej kwestia czasu i wyniku.

Dziś wojny polityczne toczą się głównie w mediach. Jedne sprzyjają opozycji, inne wspierają działania rządu. Z kolei te będące w teorii centrowe także zazwyczaj mimowolnie przychylniej opisują działania którejś z frakcji.

Natomiast w ostatnich tygodniach zdążyła wrócić moda na zamawianie sondaży. Robią to nie tylko wielkie wydawnictwa jak Ringier Axel Springer, Agora czy TVN. Sondaż dotyczący eurowyborów zlecił właśnie antyrządowy portal oko.press. I wyszło niezbyt fajnie. Przynajmniej z perspektywy dziennikarzy tego tytułu.

Jarosław Kaczyński będzie zachwycony. Siły antyrządowe strzelają samobója

I bynajmniej nie chodzi o wyniki sondażu, bo są one dość typowe. Jak zwykle przoduje Prawo i Sprawiedliwość. Jednakże ludzie z oko.press podjęli próbę obrócenia kota ogonem. Tak, aby wyszło, że PiS jednak ze zjednoczoną opozycją przegra. Nie udało się. Dzięki temu Jarosław Kaczyński najpewniej relaksuje się w ten zimowy wieczór.

Otóż portal oko.press przeliczył wyniki sondażu IPSOS, który zlecił, na liczbę mandatów w Europarlamencie. Dziennikarka Agata Szczęśniak opublikowała wnioski w dwóch wariantach – opozycji startującej oddzielnie i zjednoczonej w dwóch blokach.

Okazało się, że gdyby partie antyrządowe startowały oddzielnie, wybory do PE wyraźnei wygrałoby PiS, uzyskując 25 mandatów. Koalicja Obywatelska, z wynikiem 18 mandatów, uplasuje się na 2. miejscu. Z kolei szanse na posiadanie kolejnych europosłów miałaby partia Roberta Biedronia (5 mandaty) oraz ruch Kukiz‘15 (4 mandaty).

Kto wygra wybory, gdy opozycja się zjednoczy?

DZISIAJ GRZEJE:
Polska w szoku. Czołowa gwiazda TVN ukrywała prawdziwe nazwisko

Natomiast gdyby opozycja startowała w dwóch blokach, rozkład mandatów byłby następujący: PiS – 22 mandaty, Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, PSL, Teraz) – 19 mandatów, partia Roberta Biedronia – 4 mandaty, koalicja SLD + Razem + Zieloni – 4 mandaty. Kukiz’15 zdobyłby 3 mandaty. Zaznaczmy jednak, że tego typu prognozy nie są zbyt wiarygodne. Wynikają bowiem z prostego sumowania wyników poszczególnych partii, a nie deklaracji Polaków odnośnie głosowania na daną koalicję.

Smutnym dla opozycji faktem jest, że z sondażu oko.press wynika, iż eurowybory wygrałoby PiS. Jeśli te wyniki by się sprawdziły, byłaby to duża porażka opozycji – wiadomo, że w tego typu wyborach udział bierze przede wszystkim elektorat wielkomiejski, co teoretycznie promuje opozycję. Zatem można się spodziewać, że porażka opozycji w wyborach parlamentarnych byłaby jeszcze większa.