Opozycja się wścieknie. Unia zabrała głos ws. odstrzału dzików!

Fot. Pixabay

Opozycja dostanie szału. Komisja Europejska, najważniejsza unijna instytucja, zabrała głos ws. planowanego odstrzału dzików w Polsce.

Kilka dni temu na OTOPRESS informowaliśmy o wpisie aktorki Mai Ostaszewskiej. Sprzeciwiała się ona odstrzałowi dzików zaplanowanemu przez polskiego Ministerstwo Środowiska. Aktorka udostępniła wówczas petycję, której twórcy apeluję o odwołanie tego procederu.

– My, wrażliwi na los wszystkich zwierząt i środowiska, stanowczo sprzeciwiamy się eksterminacji dzików w polskich lasach przez Polski Związek Łowiecki w ramach “walki” z ASF (afrykański pomór świń). Odstrzał ma objąć w sumie ponad 200 tys. osobników, także tych zdrowych (w tym samice i warchlaki). W praktyce może dojść do odstrzelenia całej populacji – napisano w treści petycji.

Przeciwnicy odstrzału twierdzą również, że zabijane będą nie tylko dziki, ale też ciężarne lochy. To właśnie ten fakt budzi największy kontrowersje. Henryk Kowalczyk, minister środowiska zapowiedział już, że przyjrzy się tej sprawie i wyda odpowiednie dyspozycje.

Komisja Europejska i dziki. Opozycja się wścieknie

Dziki oraz zamieszanie, które powstało wokół ich odstrzału, wywołało w Polsce ogromne kontrowersje. Dziennikarze RMF FM postanowili dowiedzieć się, jakie stanowisko w całej sprawie ma Komisja Europejska. Okazuje się, iż dla opozycji, która mocno zaangażowała się w walkę przeciwko odstrzałowi, może być to spory cios.

– To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów – powiedział w rozmowie z RMF FM jeden z przedstawicieli KE.

– Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów – dodał.

ZOBACZ:
Popularna aktorka znowu uderza w rząd! Zorganizowała akcję

RMF FM podaje również, że działania polskich władz dotyczące odstrzału dzików są zgodne z zaleceniami podjętymi przez państwa UE. Miało to miejsce m.in. podczas konferencji ministerialnej, która odbyła się 19 grudnia. Przyjęto wówczas rekomendację ws. „długoterminowego zarządzania populacją dzików”. W dokumencie znajduje się m.in. zapis, iż „populacja dzików rozwinęła się w niektórych krajach w sposób niekontrolowany i jest istotną przyczyną rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF”.

Przedstawiciel KE stwierdził również, że jednym ze sposobów walki z ASF jest odstrzał dzików. Dodał też, że Polska wywiązuje się z unijnych zaleceń „wzorowo”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here