Nowy prezydent Wenezueli podziękował Polakom. „Obserwowałem wasze…

prezydent Wenezueli gościem Wiadomości
prezydent Wenezueli gościem Wiadomości

Nowy, a właściwie tymczasowy, prezydent Wenezueli podziękował Polakom za wsparcie. W jednym z największych krajów Ameryki Południowej trwa największy w historii kryzys. To prawdziwy dramat tego latynoskiego narodu.

Jak wygląda dziś Wenezuela? Inflacja sięga dziesiątek tysięcy procent, ludzie głodują, z kraju wyjechało już kilka milionów obywateli. Na ulicach panuje terror. Przestępcy posuwają się do wszystkiego, by zdobyć pieniądze i wartościowe przedmioty.

A prezydent Nicolas Maduro nie reaguje. Na protesty obywateli nasyła agresywne wojsko i pod żadnym pozorem nie ma zamiaru oddać władzy. Jest najbardziej znienawidzonym politykiem w Ameryce Południowej, jednak kurczowo trzyma się stołka.

31 stycznia Parlament Europejski uznał w głosowaniu Juana Gerardo Guaidó za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Eurodeputowani wezwali do tego samego kroku wysoką przedstawicielkę do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federicę Mogherini i kraje cżłonkowskie. Rezolucję poparło 439 posłów, przy 104 przeciw i 88 wstrzymujących się.

Prezydent Wenezueli gościem „Wiadomości”

4 lutego 2019 wraz z upływem terminu ultimatum, dalsze kroki podjęło szereg krajów Unii Europejskiej: ustami premiera Pedra Sáncheza za tymczasowego prezydenta Wenezueli uznała Juana Guaidó Hiszpania, minuty później uczyniły to Wielka Brytania i Austria, a jeszcze tego samego dnia ogłosiły to Niemcy, Francja, Szwecja, Dania, Portugalia, Litwa, Łotwa, Holandia oraz Polska. Za to lider wenezuelskiej opozycji serdecznie nam dziś podziękował.

Czuję ogromną odpowiedzialność wobec całego narodu wenezuelskiego – powiedział w programie „Gość Wiadomości” (TVP Info) Juan Gerardo Guaidó Márquez, uznawany za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Zapytany o to, jakie znaczenie ma dla niego wsparcie ze strony Polski, odpowiedział:

Bardzo ważne. Poza tym Polska przeszła okres bardzo interesujących transformacji. Obserwowaliśmy je. To poparcie jest bardzo ważne dla mnie, ale też Wenezuelczyków.

Jak zaznaczył:

Chcieliśmy położyć kres zawłaszczaniu władzy. (…) Jesteśmy świadomi, że mamy do czynienia z dyktaturą, która dopuszczała się prześladowań. (..) Musimy wywierać wszelkie możliwe naciski, by doprowadzić do zmian w Wenezueli.

Guaidó wskazał również na stan, w jakim jest Wenezuela po rządach Maduro. – Co to za kraj, w którym nie da się utrzymać przy życiu dzieci? Nadszedł moment krytyczny – podkreślił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here