Polska przywraca kontrole na granicach. Tak będą wyglądały

Kontrole na granicach
Kontrole na granicach

Odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, kontrole na granicach przestały być normą. A tym bardziej szczegółowe kontrole, których nie uznaje się tylko za formalność. W najbliższym czasie nasze granice będą strzeżone szczególnie.

Rzeczpospolita Polska weszła do układu z Schengen 21 grudnia 2007. Jeszcze kilka lat temu nie było możliwości nawet czasowego przywrócenia kontroli na granicach. Jednakże zmieniło się to w 2011 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tusk jest pewny sukcesu. SONDA: Czy zagłosujesz na Ruch 4 czerwca?

Polska przywraca kontrole na granicach

I władze naszego kraju właśnie korzystają z tej opcji. Kontrole na granicach wracają, choć tymczasowo. Na jak długo? Otóż do 16 lutego funkcjonariusze straży granicznej sprawdzać będą wyrywkowo osoby wjeżdżające do Polski.

O wprowadzeniu od 10 do 16 lutego kontroli granicznych na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen poinformował za pośrednictwem Twittera zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świerszcz.

– Od 10 do 16 lutego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przywrócił na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen kontrolę graniczną. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej, i ma związek ze spotkaniem poświęconym bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie – przekazał przedstawiciel RCB.

Z kolei Straż Graniczna przypomina o najważniejszym. Mianowicie, każdy podróżny musi mieć przy sobie w trakcie kontroli dowód osobisty lub paszport. Na zachodzie i na południu kraju granice będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Sprawdzane będą tylko osoby wjeżdżające do Polski.

Ponadto Mateusz Morawiecki wprowadził w Warszawie stopień alarmowy BRAVO-CRP – drugi w czterostopniowej skali dotyczącej bezpieczeństwa teleinformatycznego. Ma to związek z odbywającą się 13 i 14 lutego w stolicy Polski konferencją bliskowschodnią. Stopień alarmowy będzie obowiązywał na terenie Warszawy w dniach 11-15 lutego. W piątek z kolei przekazano, że w dniach 11-15 lutego w stolicy wprowadzony zostanie pierwszy stopień zagrożenia alarmowego ALFA.

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here