Niedaleko Polski budzi się wulkan. Jest się czego obawiać

Fot. Pixabay.com

Wulkany kojarzą nam się raczej z egzotycznymi miejscami. Ich wybuchy potrafią obrócić w pył całe miasta. Tymczasem naukowcy udowodnili, że jeden z nich budzi się niedaleko naszego kraju.

Wulkan to miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. Aktywność wulkanów zmienia się z czasem. W związku z tym można dokonać ich podziału na czynne, drzemiące i wygasłe.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich 10 tys. lat na kuli ziemskiej czynnych było 1500 wulkanów. W tym okresie miało miejsce około 7900 erupcji. Naukowcy podają, iż obecnie liczbę wulkanów na naszej planecie szacuje się na około 800. Ponad połowa z nich znajduje się na obszarze lądowym. Ponadto można spotkać kilka tysięcy nieczynnych wulkanów na lądzie oraz kilkadziesiąt tysięcy pod wodą.

Niektóre z nich budzą się nagle i z miejsca mogą stworzyć spore zagrożenie. Co ciekawe, naukowcy potwierdzili, iż jeden z nich zlokalizowany jest niedaleko Polski.

Niedaleko Polski budzi się wulkan

Niemieccy naukowcy podali niedawno zaskakującą informację. Zdobyli oni bowiem dowody, że w jeziorze Lacher See, położonym 40 kilometrów od dawnej stolicy RFN – Bonn, do życia budzi się wulkan. Wspomniane miejsce jest bardzo niepozorne. Na co dzień mieszkańcy lubią tam łowić ryby oraz pływać łódkami czy kajakami.

Naukowcy informują jednak, że powstanie wulkanu jest faktem. Związane jest ono z gigantyczną erupcją, do której doszło w tym miejscu ok. 13 tys. lat temu. Z wulkanu wydostało się wówczas kilkadziesiąt kilometrów sześciennych popiołów i pumeksu.

Jakie konsekwencje?

Eksperci zza naszej zachodniej granicy twierdzą, że w momencie obudzenie się wulkanu, mogą pojawić się niepokojące konsekwencje. Naukowcy podają, że wulkan w jeziorze, w przypadku erupcji, może wydobyć z siebie ponad 7 km sześciennych lawy i kolejne kilkadziesiąt km popiołów. Ewentualny wybuch zagrałby więc położonym nieopodal miastom. Wśród nich m.in. Koblencji czy wspomnianemu wcześniej Bonn.

ZOBACZ:
Awantura w hitowym programie TVP! "Nie wk*****j mnie!"

Na konsekwencje narażeni byliby także sąsiedzi Niemiec. W tym również Polska. Nasz kraj nawiedzać mogą bowiem kwaśne deszcze, które w efekcie doprowadzą do ochłodzenia klimatu. To z kolei znacząco odbije się na jakości naszego rolnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here