Gessler stawia warunek na planie Kuchennych Rewolucji. „To jest moje zarządzenie”

Magda Gessler Kuchenne Rewolucje 500 plus 300 plus

Magda Gessler zdobyła największą popularność prowadząc program „Kuchenne Rewolucje”. Jego realizacja wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi na planie. Znana restauratorka zdradziła, czego wymaga w lokalach, aby mogła pracować nad rewolucją. 

Magda Gessler prowadzi bardzo intensywny tryb życia. Oprócz “Kuchennych rewolucji” angażuje się również w inne projekty, jurorując w „MasterChefie” i ucząc gotować w swojej „Sexy kuchni”.

Znana restauratorka chętnie opowiada o kulisach pracy na planie. Magda Gessler przyznała, że realizacja programu nie należy do najłatwiejszych.

– „Jest to zamknięcie jak w klasztorze. Wiadomo, że nie mogę z tego planu uciec. Wkurza mnie okropnie ta dyscyplina, to jest straszne!” – mówiła Gessler.

Magda Gessler ujawnia, czego wymaga na planie

Gessler wyznała ostatnio, że lubi pracować w zimnie, więc od swoich współpracowników wymaga tego, by dostosowali się do jej preferencji.

„W studiach, w których pracuję, musi być zimno i to jest moje zarządzenie – ujawnia w Fakcie. Uważam, że tam gdzie się gotuje, musi być zimno, żeby czuć było wszystkie zapachy potraw. Bowiem ogień, przy którym gotujemy, nas obciąża – powiedziała.

„Gdy jest zimno, jesteśmy też mniej zmęczeni. Ale nie ukrywam, że po prostu jestem bardzo wrażliwa na gorąc i bardzo mi on przeszkadza” – dodała.

ZOBACZ:
Kurski wyrzucił znanego prezentera TVP. "Nie stać nas na taką ekstrawagancję"

Gwiazda ujawniła również, że cała ekipa oraz personel lokali, które biorą udział w rewolucjach, musi dostosować się do jej rytmu dnia, czyli pracować do późnej nocy, a potem rozpoczynać pracę po południu. Jak ujawniła Magda, z reguły jest gotowa do pracy dopiero koło piętnastej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here