Magda Gessler otworzyła restaurację w Londynie. Ceny zwalają z nóg!

Magda Gessler Kuchenne Rewolucje TVN
Magda Gessler, Kuchenne Rewolucje TVN

Magda Gessler zdobyła największą popularność prowadząc program „Kuchenne Rewolucje”. Poza tym realizuje jeszcze kilka innych projektów. Znana restauratorka poszła na całość i otworzyła swoją pierwszą restaurację poza granicami kraju. Trzeba przyznać, że ceny robią wrażenie…

Gessler to najlepiej zarabiająca dla TVN gwiazda. Stacja na “Kuchennych rewolucjach” osiągnęła przychody na poziomie 230 mln złotych. Według najnowszych badań to najlepiej zarabiający program w polskiej telewizji.

Gwiazda nie osiada jednak na laurach i rozkręca kolejne inicjatywy. Oprócz “Kuchennych rewolucji” angażuje się również w inne projekty, jurorując w „MasterChefie” i ucząc gotować w swojej „Sexy kuchni”.

Teraz gwiazda TVN postanowiła pójść o krok dalej i otworzyć swoją pierwszą restauracją poza granicami naszego kraju.

Internauci zwrócili uwagę, że ceny, w przeliczeniu na polskie złotówki, mogą przyprawić o ból głowy. W końcu niecodziennie widzimy w restauracji tatra za 50 złotych…

Magda Gessler otworzyła restaurację w Londynie

Informacja o tym, że Gessler otworzyła restaurację w Londynie, pojawiła się w programie wyemitowanym przez stację Food Network. Magda Gessler pokazała widzom, jak wyglądały przygotowania do otwarcia restauracji White Goose Bistro. W sieci pojawiły się zaś ceny potraw. Trzeba przyznać, że robią wrażenie.

W restauracji White Goose Bistro Magda Gessler postawiła na tradycyjną polską kuchnię. W menu znalazły się m.in. żur staropolski z kiełbasą, pasztet królewski z dziczyzny i tatar wołowy, kotlet schabowy czy pstrąg.

CZYTAJ TAKŻE:
Orban upokorzył Polaków! Stanął po stronie Izraela

Na Faceboooku pojawiła się karta dań wraz z cenami (podanymi w funtach). I tak za żur trzeba będzie zapłacić 5,90£ (ok. 30 złotych), porcja pasztetu kosztuje 7,50£ (ok. 37 złotych), a tatar wołowy 10£ (ok. 50 złotych). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here