Największa szwajcarska gazeta szokuje świat. „Polacy mają oczywiście rację”

Polska na oczach świata
Polska na oczach świata

Zachodni dziennikarze zrobili coś, czego mało kto mógłby się dziś spodziewać. Jest faktem, że w ostatnich latach, a nawet dekadach, raczej wybielali niemiecki naród i odpowiedzialność za piekło z pierwszej połowy XX wieku starali się rozdzielić na większą liczbę nacji. Dziś natomiast „Neue Zuercher Zeitung” pisze o Polakach w taki sposób, że… aż trudno uwierzyć.

Powiedzmy sobie szczerze: Polska nie ma po 2015 roku w zachodnich mediach dobrej prasy. Atakują nas za wszystko, pod byle pretekstem. Padły nawet stwierdzenia, że Kaczyński i jego szajka odpowiadają za Brexit.

Pierwszy (ubiegłoroczny) konflikt z Izraelem także przysporzył nam problemów. Jednakże dziś to po naszej stronie opowiada się zdecydowana większość Europejczyków i mediów na Starym Kontynencie. Zresztą nawet za oceanem krytykowano Benjamina Netanjahu i Israela Katza za skandaliczne podejście do Polski.

Ale że nawet zachodni partnerzy zdobędą się na taki gest solidarności? To mogli przewidzieć tylko najwięksi optymiści. Na łamach poczytnej gazety „Neue Zuercher Zeitung” redaktor Ulrich Schmid napisał w czwartek, że „Polacy oczywiście mają rację” i dodał piękne słowa. Piękne, a w dodatku prawdziwe.

Neue Zuercher Zeitung: Polacy mają oczywiście rację

ZOBACZ!
Iwona Hartwich powraca. Nie uwierzycie, przeciwko czemu zaprotestuje

Dziennikarz jednoznacznie opowiedział się po stronie Polski. To dla Izraela i milionów Europejczyków kolejny dowód na to, że nasza dyplomacja faktycznie ma rację. Schmid zdobył się ponadto na przypomnienie, kto tak naprawdę jako pierwszy stawił czoła zbrodniczej ideologii Hitlera.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Merkel zaszczuta we własnym kraju. Media stanęły po stronie Polski!

„Polacy mają oczywiście rację. Zostali zaatakowani przez nazistów, bronili się bohatersko, nie szczędząc wielkich ofiar. Mówienie o ‚polskich obozach’, rozpowszechnione jest wśród bezmyślnych dziennikarzy i mediów społecznościowych, jest głupie i oburzające. Kilkaset tysięcy Polaków pomagało Żydom, ryzykując często życiem. Niezliczona rzesza Żydów zawdzięcza Polakom życie. Byłoby dobrze, gdyby świat dobitniej i częściej to doceniał” – pisze Ulrich Schmid w czwartkowym wydaniu największej opiniotwórczej gazety „Neue Zuercher Zeitung”.

Autor wspomniał też o fakcie, że antysemityzm w Polsce – tak jak w każdym innym kraju – istniał. Oraz że przedstawiciele marginesu społecznego kolaborowali z Niemcami, co zdarzało się w każdym kraju Europy objętym tą wojną.

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: [email protected]

13 KOMENTARZE

 1. Taaa. Kaczyński i jego SZAJKA….
  Po 2015 roku Polska nie ma dobrej prasy… A wcześniej miała? Miała tylko wtedy jak Tusk lizał tyłek Merkel. A żydowskie roszczenia nie pojawiły się po 2015 roku. Mam przypomnieć, jak PO chciało po cichutku lasy państwowe sprzedać, żeby zaspokoić żydowskie pseudoroszczenia?

  13
  1
 2. Tomasz a Szwajcaria skąd się wywodzi Twoim zdaniem ? To naród niemiecki tak samo jak Austria to dziecko niemiec. Chodziłeś w szkole na historię ???

 3. Niedouczony dziennikarz szokuje świat „odkryciem koła”. Nikt przecież nie kwestionował, że to Niemcy napadły na Polskę. Jeżeli chodzi o ścisłość to Polska przeciwstawiła się nie ideologii, tylko agresji niemieckiej. Nie zmienia to faktu, że skala postaw pozytywnych i negatywnych w stosunku do Żydów nie upoważnia nas do dobrego samopoczucia.

  2
  10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here