Oto najpopularniejszy rosyjski fake news. Dotyczy Polski!

0
Fake news - rosyjska propaganda
Fake news - rosyjska propaganda

Rosyjska propaganda i dezinformacja towarzyszy nam dłużej, niż komukolwiek mogłoby się wydawać. W ostatnich latach Kreml zdecydowanie stawia na internet. Władze Federacji Rosyjskiej od razu dostrzegły propagandowy potencjał globalnej sieci. Produkcja fake news przybrała w Rosji formę przemysłową.

Nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i w niemal każdym zakątku Europy. Rosyjscy „najemnicy” produkują fake news na niewyobrażalną skalę. O tym, jak świetnie to wszystko jest zorganizowane, opowiedział dziś na antenie Radia Wnet Paweł Bobołowicz.

Rosyjska propaganda rujnuje wizerunek Polski

Bobołowicz jest korespondentem Radia Wnet na Ukrainie. Lata tam spędzone pozwoliły mu dogłębnie poznać system rosyjskiej dezinformacji. Ponadto dowiadujemy się, że jeden z najpopularniejszych na wschodzie fałszywych newsów, dotyczy Polski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Hartwich wściekle atakuje rząd. Te słowa wyjaśniają wszystko

To by tłumaczyło skrajną niechęć, jaką wielu Ukraińców, Rosjan czy Litwinów odczuwa do Polaków. Jesteśmy bowiem angażowani w konflikty, w których nie uczestniczymy. Swoje imperialistyczne działania Władimir Putin tłumaczy rzekomymi działaniami Polski.

ZOBACZ:
Ewelina Lisowska przesadziła? Kontrowersyjne zachowanie gwiazdy

– Stałym powtarzającym się od 5 lat fake newswem, pojawiającym się w mediach rosyjskojęzycznych, jest uczestnictwo wojsk NATO w konflikcie na Ukrainie – mówi Bobołowiciz. Szybko jednak dodaje, że „oczywiście w tym kontekście bardzo często pojawia się obecność żołnierzy polskich”.

– Co jakiś czas pojawiają się takie artykuły […] Portal Ukraina.ru, kierowany głównie do odbiorcy rosyjskojęzycznego na Ukrainie, podał ostatnio informację, że kolejny oddział, bodajże 60-osobowy, NATO walczy na wschodzie Ukrainy. Dowodem na to ma być fakt, że żołnierze posługują się językiem polskim. Oczywiście nikt dokładniejszych danych nie pokazywał, te informacje umierają po jakimś czasie – relacjonuje Paweł Bobołowicz.

Słowa dziennikarza idealnie obrazują, jak lekko przychodzi Rosjanom rujnowanie wizerunku Polski. Czy władze RP zareagują? Trudno będzie zapomnieć o waśniach z Ukraińcami czy Litwinami, podczas gdy ludzie Putina regularnie prowokują i podgrzewają nastroje.

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here