Izraelski dziennikarz po stronie Polaków. Mocne słowa pod adresem ministra

Izrael Polska
Izrael kontra Polska

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz minister Izrael Katz w ostatnim czasie narazili się Polakom swoimi wypowiedziami. Teraz izraelski dziennikarz Eldad Beck stanowczo stanął po stronie Polaków. Po adresem Izraela Katza skierował zaś mocne słowa krytyki.

Ostatnie dni upłynęły po znakiem konfliktu na linii Polska-Izrael. Narodził się on po szczycie bliskowschodnim, który odbywał się w naszym kraju. Atmosferę do czerwoności podgrzał szef izraelskiego MSZ, Israel Katz. W wywiadzie dla telewizji i24NEWS powiedział, że “Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”

O ile w ubiegłym roku środowiska żydowskie dość solidarnie opowiedziały się przeciwko polskim władzom, to dziś jest zgoła inaczej.

Otóż okazuje się, że słowa Israela Katza, o polskim antysemityzmie wysysanym z mlekiem matki, oburzają wiele osób. Jednym z oburzonych jest izraelski dziennikarz, który zdecydowanie stanął w obronie Polaków.

Dziennikarz upokorzył izraelskiego ministra

Eldad Beck, dziennikarz „Izrael Hayom”, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” powiedział, że rok temu próbował wytłumaczyć swoim czytelnikom stanowisko ws. ustawy o IPN.

– „I zostałem dosłownie zmiażdżony przez głosy oburzenia. Ale kiedy parę dni temu skrytykowałem Israela Katza i znów próbowałem przekazać polski punkt widzenia, ataków było już o wiele mniej” – powiedział.

Jego zdaniem minister Katz „jest przede wszystkim idiotą„. – Nie zdał sobie sprawy, że właśnie został mianowany ministrem spraw zagranicznych, sądził, że nadal jest ministrem infrastruktury, że może mówić co tylko chce – uznał Beck.

Przyznał jednak, że kiedyś sam czuł „silne obrzydzenie” na myśl o Polsce. On i wielu Żydów sądzili, że Niemcy wybudowali obozy w Polsce, bo „wiedzieli”, że Polacy są antysemitami.
CZYTAJ TAKŻE:
Izraelscy Żydzi w szoku. Polskę poparł nawet...
– Dopiero kryzys, który wybuchł rok temu, zmusił mnie do wsłuchania się w polską narrację. Wtedy po raz pierwszy zacząłem czytać o skali polskiej tragedii, ale też o Polakach, którzy ryzykowali własnym życie, aby ratować Żydów – stwierdził. Jego zdaniem za obecny konflikt na linii Polska-Izrael nie odpowiadają Polacy.
Magdalena Derucka
Kobieta, która żadnego tematu się nie boi. Angażuje się społecznie, od kilku lat uprawia dziennikarstwo na wielu polach. Napisz do autorki: magdalena.derucka@otopress.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here