PILNE: Niemcy zapraszają Polskę do wspólnej organizacji IO!

Niemcy i Polska wspólnie zorganizują IO?
Niemcy i Polska wspólnie zorganizują IO?

Nie bez powodu Polska i Niemcy to kraje, którym trudno o stabilne wzajemne stosunki. Historia naszych narodów sprawia, że nie potrafimy jednoznacznie postrzegać siebie jako przyjaciół. Jednakże w ostatnich latach jest znacznie lepiej. I właśnie doszło do tego, że Niemcy chcą organizować z nami Igrzyska Olimpijskie 2036. Dlaczego? O tym czytamy na łamach „Deutsche Welle”.

Dziś obserwujemy często uszczypliwe wymiany zdań na linii Warszawa – Berlin. Natomiast, przynajmniej na chwilę, mogłaby nas zjednoczyć wspólna organizacja gigantycznej sportowej imprezy. Bardziej medialnej, niż Euro 2012.

Otóż zachodni sąsiedzi wyrażają chęć organizacji IO, ale tylko wspólnie z Polską. Niemcy niezbyt chcą podjąć się samodzielnej organizacji tej ogromnej imprezy. Wierzą natomiast, że Igrzyska Olimpijskie w Polsce i w Niemczech byłyby świetnym wydarzeniem.

– Berlin nie chce wprawdzie sam być gospodarzem igrzysk 2036, ale może sobie wyobrazić organizowanie ich we współpracy z Polską. Taką opcję popiera też premier Brandenburgii – czytamy z „Deutsche Welle”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wiemy, kiedy rząd da Polakom pieniądze! Jest oficjalna informacja

DZISIAJ GRZEJE:
Nowa MEGA AFERA w Warszawie! Polecą głowy "grubych ryb"

Igrzyska Olimpijskie 2036 w Polsce i Niemczech?

Nauczony porażką, jaką poniósł ubiegając się o organizację Olimpiady 2024, Berlin nie chce już sam kandydować na gospodarza letnich igrzysk 2036. „Czego nie będziemy robić, to konkurowanie z innymi regionami lub miastami” – powiedział na łamach stołecznego „Tagesspiegla” szef resortu spraw wewnętrznych i sportu Berlina Andreas Geisel (SPD).

To do władz federalnych należy decyzja o tym, kto miałby się starać o goszczenie igrzysk olimpijskich. „Jeżeli Republika Federalna wezwie nas do zgłoszenia kandydatury, dostosujemy się” – zaznaczył Geisel dodając, że taki krok Berlin zrobiłby jednak tylko w ramach współpracy z innymi regionami lub miastami. „Można by to też zrobić wspólnie z Warszawą” – stwierdził berliński socjaldemokrata.

DZISIAJ GRZEJE:
Wałęsa bez tajemnic. Powiedział kogo boi się najbardziej

„W zasadzie pozytywnie” wypowiedział się na temat takiej wspólnej kandydatury także premier Brandenburgii i pełnomocnik rządu federalnego Niemiec ds. stosunków z Polską Dietmar Woidke.

źródło: dw.com