Trzaskowski uderza w niepełnosprawnych. Co na to Iwona Hartwich?

Czy Iwona Hartwich zaprotestuje przed stołecznym ratuszem? Powinna, jeśli prawdziwe są jej zapewnienia o apolityczności protestów, które organizuje. A może Rafał Trzaskowski działa tak odważnie, bo ma pewność, że – kogo jak kogo – ale jego prowodyrka z Torunia nie zaatakuje.

Mamy już pewność, że w maju nastąpi kolejna eskalacja żądań. Protest niepełnosprawnych 2019 – jak zapewnia organizatorka – cieszy się sporą popularnością. Ma w nim wziąć udział około 20 różnych organizacji. Bez wątpienia pojawią się również politycy opozycji.

Rafał Trzaskowski i stołeczny ratusz znaleźli pieniądze na projekty ideologiczne, takie jak Tramwaj Różnorodności i hostel LGBT, natomiast na godną opiekę nad osobami niepełnosprawnymi środków nie ma. A przecież sam Trzaskowski jeszcze kilka miesięcy temu zarzucał rządzącym bezduszność wobec niepełnosprawnych.

Rafał Trzaskowski uderza w niepełnosprawnych. Iwona Hartwich zaprotestuje?

Według danych zawartych w uchwałach budżetowych, jeszcze w 2018 r. godzinę usług opiekuńczych obejmujących np. pomoc przy zakupach, porządkach i spacerach wyceniano średnio na 20 zł brutto, teraz to 30 zł. Usługi pielęgnacyjne (np. mycie, zmiana pieluch) w zeszłym roku kosztowały średnio 27 zł za godzinę, w tym – 45 zł. Terapeutyczne podrożały średnio z 22 zł do 35 zł za godzinę. Ponadto stołeczny ratusz dramatycznie zmniejszył liczbę godzin opiekunów osób niepełnosprawnych.

– Jak mi coś upadnie, nie podniosę. Nie schylę się, bo wyląduję na głowie. A teraz mam tylko godzinę pomocy z opieki społecznej dziennie. Już nie wyjdziemy z opiekunką na spacer, bo samo ubranie mnie, założenie mi butów, zejście na dół to pół godziny. A lekarze, zakupy, gotowanie? – pyta 76-letnia pani Bogusława w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Polska przywróci karę śmierci? Zbigniew Ziobro mówi wprost

Sprawę komentują również politycy Prawa i Sprawiedliwości.

– Te działania są całkowicie niezrozumiałe. One wynikają ze źle napisanego budżetu. Prezydent Trzaskowski skupił się na sprawach związanych z mniejszością LGBT, natomiast w żaden sposób nie skupia się na naprawie problemów związanych z deficytem w tych sprawach, które są konieczne – mówi radny PiS Tomasz Herbich.

To poszło na żywo. Danuta Holecka bezlitośnie zakpiła z opozycji

Z kolei publicysta „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz dość uszczypliwie komentuje sytuację. – Spoko. Pod warszawski ratusz p. Iwona Hartwich ze swoim niepolitycznym protestem nie przyjdzie – przekazał krótko na Facebooku.

I coś w tym jest. Bowiem trudno sobie wyobrazić Iwonę Hartwich i współorganizatorów protestu wykrzykującą antyplatformiane hasła. Wówczas mógłby nie przyłączyć się do nich nikt z ważnych polityków opozycji, więc medialność protestu spadłaby wyraźnie. Zresztą nie ma się co łudzić – na profilu facebookowym Iwony Hartwich codziennie pojawiają się treści atakujące Kaczyńskiego i innych polityków PiS. O Trzaskowskim – ani słowa.

POPULARNE NA OTOPRESS.PL: