Polska stawia Ukrainie warunek. Padły przełomowe słowa

Jacek Czaputowicz, szef polskiej dyplomacji, przedstawił w Sejmie informację na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej na rok 2019. Minister spraw zagranicznych odniósł się m.in. do relacji na linii Polska-Ukraina.

Podczas swojego wystąpienia Jacek Czaputowicz mówił m.in. o relacjach Polski z Unią Europejską. Szef polskiego MSZ przyznał, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego sprawią, iż powstanie możliwość pochylenia się ponownie nad priorytetami do których powinno się dążyć. Dodał też, że Polska cały czas będzie pracować nad odpowiednim kształtowaniem europejskiej Wspólnoty.

– 1 maja bieżącego roku, w 15. rocznicę przystąpienia Polski i innych państw regionu do UE, na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego spotkają się w Warszawie przywódcy państw członkowskich, które przystąpiły do UE od 2004 r. Chcemy wspólnie obchodzić tę ważną dla obywateli Europy Środkowej rocznicę, a zarazem wyrazić opinię regionu co do pożądanych kierunków dalszego rozwoju Unii Europejskiej. Chcemy aktywnie uczestniczyć w dyskusji w Sibiu – oświadczył Jacek Czaputowicz.

Przy okazji minister stwierdził, że najważniejszym partnerem Polski w ramach UE są Niemcy.

– Silna i stabilna gospodarka niemiecka jest więc nieodzownym warunkiem sukcesu gospodarczego naszego kraju i – szerzej – naszego regionu – oświadczył.

Jacek Czaputowicz mocno do Ukrainy. Jest warunek

Jacek Czaputowicz podczas swojego wystąpienia zwrócił się również do Ukrainy. Postawił twarde żądania. Polityk nawiązał do sprawy dotyczącej blokowania ekshumacji szczątków polskiej ludności przez Ukrainę. Polityk przyznał, że taki stan rzeczy dłużej nie może trwać.

– Konieczne jest cofnięcie zakazu ekshumacji szczątków ludności polskiej, który jest dla nas niezrozumiały w świetle standardów cywilizacyjnych. Liczymy na właściwe decyzje ukraińskich władz – powiedział szef polskiego MSZ.

Jeszcze wcześniej Czaputowicz nawiązał zaś do sprawy katastrofy smoleńskiej. Mówił wraku rządowego tupolewa, który cały czas znajduje się na terenie Rosji.

CZYTAJ TAKŻE:
Polacy nie dowierzają. Gessler szokuje: tyle kosztuje u niej 1 pączek

– Apelujemy o wykonanie rezolucji Rady Europy, która wzywa Rosję do przekazania Polsce wraku rządowego samolotu Tu-154M – powiedział minister.