Czy blokowanie reklam jest legalne? Koniecznie przeczytaj (AdBlock nielegalny?)

0
Adblock nielegalny? Czy blokowanie reklam jest legalne
Adblock nielegalny? Czy blokowanie reklam jest legalne

Wielu użytkowników Internetu zastanawia się, czy blokowanie reklam jest legalne. Pytanie to stało się zasadne zwłaszcza w obliczu… pozwu do sądu, który wystosował jeden z wydawców. Czuł się okradany przez użytkowników, którzy otrzymując treści za darmo, ukrywali i tak nieliczne reklamy na stronie. Adblock nielegalny?

Bardzo dużo we współczesnym Internecie dyskutuje się o blokowaniu reklam. Szacuje się, że nawet blisko połowa polskich internautów korzystających z komputera używa programów typu AdBlock. Głównie w celu uniknięcia spotkań z natrętnymi banerami zasłaniającymi strony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Facebook szykuje prawdziwą rewolucję. Już niedługo wprowadzi nową funkcję!

I tutaj trudno mieć do nich pretensje. Wydawcy niektórych portali nie myślą bowiem o wygodzie użytkownika i przejrzystości strony, a jedynie o zyskach płynących z reklam. Dlatego na wielu – nawet największych – portalach reklamy atakują nas stale, niejednokrotnie zasłaniając cały ekran.

Czy blokowanie reklam jest legalne?

I właśnie takie praktyki wydawców były inspiracją dla twórców wtyczek typu AdBlock. Po jej włączeniu przeglądarka automatycznie ukrywa wszystkie reklamy i podobne flashowe elementy na stronach. Ale czy blokowanie reklam jest legalne?

Na tę chwilę odpowiedź jest jedna: tak. Jednakże wiele wskazuje na to, że już wkrótce ten stan rzeczy może ulec zmianie. Bez wątpienia będą za tym lobbować właściciele medialnych gigantów. Na przykład Ringier Axel Springer. W Polsce wydaje m.in. portal Onet.pl czy Fakt. Ponadto jest właścicielem działającego również w Internecie Newsweeka.

Ukrywając reklamy, użytkownik pozbawia przeglądane strony przychodów z ich wyświetlania. Zarabiane w ten sposób pieniądze finansują tworzenie treści – artykułów, filmów, grafik itp. – i umożliwiają funkcjonowanie witryny. Dlatego dziś, z włączoną blokadą, nie zobaczymy artykułów Onetu czy Faktu.

AdBlock nielegalny?

Adblock nielegalny? Na tę chwilę jeszcze nie. Zaledwie 3 lata temu wiceszef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker tonował nastroje. Mówił, że wydawcy nie mają prawda zakazywać użytkownikom używania wtyczek blokujących. Dziś jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Wydawcy z Niemiec i Szwajcarii, jak Ringier Axel Springer, są w Brukseli bardzo wpływowi.

Ich działanie polegające na uniemożliwieniu przeglądania swoich portalu z włączoną blokadą pokazują, jak bardzo blokowanie reklam przeszkadza koncernom. Niewykluczone zatem, że po przeforsowaniu ACTA 2.0, lobbyści skupią się na walce o delegalizacji wtyczek takich jak AdBlock.

Zaznaczmy, że w regulaminie wielu gigantycznych stron – między innymi największego serwisu społecznościowego MySpace, serwisu LiveJournal czy witryny gazety „Chicago Sun-Times” – figuruje już zapis zabraniający wykorzystywania programów do blokowania reklam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here