Czy blokowanie reklam jest legalne? Koniecznie przeczytaj (AdBlock nielegalny?)

Adblock nielegalny? Czy blokowanie reklam jest legalne
Adblock nielegalny? Czy blokowanie reklam jest legalne

Wielu użytkowników Internetu zastanawia się, czy blokowanie reklam jest legalne. Pytanie to stało się zasadne zwłaszcza w obliczu… pozwu do sądu, który wystosował jeden z wydawców. Czuł się okradany przez użytkowników, którzy otrzymując treści za darmo, ukrywali i tak nieliczne reklamy na stronie. Adblock nielegalny?

Bardzo dużo we współczesnym Internecie dyskutuje się o blokowaniu reklam. Szacuje się, że nawet blisko połowa polskich internautów korzystających z komputera używa programów typu AdBlock. Głównie w celu uniknięcia spotkań z natrętnymi banerami zasłaniającymi strony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Facebook szykuje prawdziwą rewolucję. Już niedługo wprowadzi nową funkcję!

I tutaj trudno mieć do nich pretensje. Wydawcy niektórych portali nie myślą bowiem o wygodzie użytkownika i przejrzystości strony, a jedynie o zyskach płynących z reklam. Dlatego na wielu – nawet największych – portalach reklamy atakują nas stale, niejednokrotnie zasłaniając cały ekran.

Czy blokowanie reklam jest legalne?

I właśnie takie praktyki wydawców były inspiracją dla twórców wtyczek typu AdBlock. Po jej włączeniu przeglądarka automatycznie ukrywa wszystkie reklamy i podobne flashowe elementy na stronach. Ale czy blokowanie reklam jest legalne?

ZOBACZ!
Skandal przed ważnym meczem. Austriacy nie wpuszczą Polaków na stadion!

Na tę chwilę odpowiedź jest jedna: tak. Jednakże wiele wskazuje na to, że już wkrótce ten stan rzeczy może ulec zmianie. Bez wątpienia będą za tym lobbować właściciele medialnych gigantów. Na przykład Ringier Axel Springer. W Polsce wydaje m.in. portal Onet.pl czy Fakt. Ponadto jest właścicielem działającego również w Internecie Newsweeka.

Ukrywając reklamy, użytkownik pozbawia przeglądane strony przychodów z ich wyświetlania. Zarabiane w ten sposób pieniądze finansują tworzenie treści – artykułów, filmów, grafik itp. – i umożliwiają funkcjonowanie witryny. Dlatego dziś, z włączoną blokadą, nie zobaczymy artykułów Onetu czy Faktu.

ZOBACZ!
Skandaliczny tekst w "Gazecie Wyborczej". Instrukcja dla opozycji, jak oszukiwać wyborców

AdBlock nielegalny?

Adblock nielegalny? Na tę chwilę jeszcze nie. Zaledwie 3 lata temu wiceszef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker tonował nastroje. Mówił, że wydawcy nie mają prawda zakazywać użytkownikom używania wtyczek blokujących. Dziś jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Wydawcy z Niemiec i Szwajcarii, jak Ringier Axel Springer, są w Brukseli bardzo wpływowi.

Ich działanie polegające na uniemożliwieniu przeglądania swoich portalu z włączoną blokadą pokazują, jak bardzo blokowanie reklam przeszkadza koncernom. Niewykluczone zatem, że po przeforsowaniu ACTA 2.0, lobbyści skupią się na walce o delegalizacji wtyczek takich jak AdBlock.

Zaznaczmy, że w regulaminie wielu gigantycznych stron – między innymi największego serwisu społecznościowego MySpace, serwisu LiveJournal czy witryny gazety „Chicago Sun-Times” – figuruje już zapis zabraniający wykorzystywania programów do blokowania reklam.

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here