Wszystko jasne. Ujawniono przyczynę awarii Facebooka

0
Marzec 2019 - Awaria Facebooka - przyczyny
Marzec 2019 - Awaria Facebooka - przyczyny

W środę 13 marca użytkownicy m.in. Facebooka i Instagrama byli mocno zaniepokojeni. Serwisy miały tak poważne problemy techniczne, że momentami nie dało się w ogóle z nich korzystać. Awaria Facebooka i jej przyczyny stały się jednymi z głównych tematów omawianych w mediach.

W wielu częściach świata nie działał Facebook, a problemy miał Instagram. Częściowo uszkodzony był także Messenger. W Polsce problemy były głównie z przesyłaniem zdjęć przez komunikator i zamieszczaniem postów. To pierwsza tak poważna awaria od wielu lat.

Serwisy Marka Zuckerberga nie nadawały się do użytkowania przez kilkanaście godzin. Zatem stali ich bywalcy mieli prawo być szczególnie zaniepokojeni. Wielkie portale społecznościowe bardzo rzadko mają problem z dostępnością. A gdy już się pojawiają, powodują poważne straty finansowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy blokowanie reklam jest legalne? Koniecznie przeczytaj (AdBlock nielegalny?)

Awaria Facebooka w marcu 2019 – przyczyny

Facebook utrzymuje się głównie z wyświetlania reklam. Jednakże z powodu ostatniej awarii reklamodawcy uzyskali dużo niższe zasięgi. Właściciele Facebooka przeprosili użytkowników za utrudnienia. Ponadto przekazali, że wciąż pracują nad oceną strat spowodowanych awarią. Nie jest wykluczana również możliwość zwrotu kosztów dla reklamodawców.

ZOBACZ:
Facebook szaleje! Miriam Shaded właśnie zamieściła odważne zdjęcie

Sama awaria Facebooka wygenerowała wiele mitów. Pojawiły się nawet sugestie, że mogła mieć ona związek z testami tajemniczego algorytmu, który miałby zostać wdrożony po wejściu w życie ACTA 2.0. A jak Facebook tłumaczy problemy?

Otóż nawet w najlepszych projektach informatycznych zdarzają się katastrofalne w skutkach błędy. Tak właśnie było tym razem. Instagram i Facebook nie działały przez kilkanaście godzin, ponieważ ktoś źle skonfigurował serwer. Przynajmniej tak twierdzi administracja w oficjalnym komunikacie.

Jednak, mimo dość szczegółowych wyjaśnień ze strony Facebooka, wciąż znajdują się ludzie, którym bliżej do wersji z ACTA 2.0. Awaria Facebooka zbiegła się bowiem w czasie z pracami nad kontrowersyjną ustawą.

OTOPRESS
Ten materiał to wynik pracy zespołowej. Lista autorów portalu: tutaj Znalazłeś/aś w naszym materiale błąd lub niedopatrzenie? Napisz do nas: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here