Wiadomo, ile Ukraińcy zarabiają w Polsce. Często więcej niż my!

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Nad sprawą pochyla się dzisiejszy „Super Express”, który przeanalizował dane udostępnione przez Narodowy Bank Polski.

Ukraińcy są dziś najliczniejszą nacją, która podejmuje pracę w Polsce. Nasi wschodni sąsiedzi dosłownie zalali nasz kraj i co ciekawe, cieszą się ogromną popularnością wśród polskich pracodawców.

Szczególnie widoczne jest to w większych miastach takich jak np. Warszawa, Wrocław czy Rzeszów, gdzie język ukraiński na ulicy stał się czymś zupełnie normalnym. Ukraińcy pracują w galeriach handlowych, restauracjach, jako kurierzy lub kierowcy. Spotkamy ich dosłownie wszędzie.

Ile zarabiają Ukraińcy w naszym kraju? Nad tym zastanawia się wielu Polaków. Nad tematem postanowili pochylić się dziennikarze „Super Expressu”, którzy przyjrzeli się kwotom, które zarabiają u nas nasi wschodni sąsiedzi.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

„Super Express” na swoich łamach przytacza dane, które wcześniej udostępnił Narodowy Bank Polski. Wynika z nich, że Ukraińcy zarabiają podobnie jak Polacy, a niekiedy nawet więcej. Zgodnie ze wspomnianymi danymi, które przekazuje NBP w zeszłym roku w Polsce pracowało 2,1 mln Ukraińców. 71% z nich wykonuje prace fizyczne, a co piąty z nich wykonuje obowiązki związane z branżą usługową (praca m.in. w hotelarstwie lub gastronomii).

Ile zarabiają Ukraińcy? Ponad 60% pracowników ze Wschodu otrzymuje pensję w wysokości od 2,5 do 3,5 tys. zł za miesiąc pracy. 15% Ukraińców zarabia wyższe kwoty, zaś, co czwarty mieszkaniec kraju naszego wschodniego sąsiada otrzymuje mniej niż 2,5 tysiąca złotych wypłaty.

„Super Express” zestawia zarobki Ukraińców z wypłatami, które co miesiąc wpływają na konta naszych rodaków. Gazeta podaje, że 1/5 Polaków zarabiała w 2018 roku mniej niż 2,5 tys. złotych na rękę. Z kolei 40% mieszkańców kraju nad Wisłą dostawało pensje w przedziale od 2,5 tys. zł do 3,5 tys. zł, zaś drugie tyle zarabiało 3,5 tys. zł na rękę.

ZOBACZ!
Biedroń wstawił do sieci zdjęcie. Nie zostawili na nim suchej nitki (FOTO)

„SE” podaje również, że Ukraińcy cieszą dobrą opinią wśród pracodawców. Zgodnie z informacjami, które przekazuje gazeta przedstawiciele 40% firm mówią o nich w pozytywnych kontekście. Ponad połowa uważa zaś, że są tak samo wartościowymi pracownikami, jak Polacy.

Michał Kamiński
Ideowiec. Sercem po prawej stronie, jednak patrzy na świat pod obiektywnym kątem. Zainteresowany głównie polityką krajową. Napisz do autora: [email protected]

5 KOMENTARZE

  1. Tak… Oczywiście… Pokażcie mi pracodawce, który będzie komuś płacić więcej, tylko dlatego, że jest z innego kraju pochodzenia. hahahaha Co za głupoty.

    • Każdy pracodawca dostaje za łeb 800zł dofinansowania. (Wiedziałeś o tym?) Pokaż mi pracodawcę który się na te 8-stówek nie skusi…

  2. Miałem u siebie w mieście swój ulubiony warsztat samochodowy, gdzie zawsze jeździłem na wszelkiego rodzaju wymiany oleju i części eksploatacyjnych, bo robili tam to szybko i dobrze. Pewnego dnia właściciel tego warsztatu też postanowił zabawić się w janusza biznesu i zaczął zatrudniać Ukraińców. Na początku mnie to nie zraziło, ale jak tan pewnego razu zobaczyłem jak banderowiec zaczął zmieniać głupi olej, to już więcej tam nie pojechałem. Z tego co wiem, to odkąd pracują tam ci ukraińcy, to ilość klientów tego warsztatu mocno spadła. Na budowach miałem też z nimi do czynienia i też więcej potrafili spierdolić niż zrobić, do tego wiecznie najebani, nawet w pracy. Sam w życiu bym tych banderowskich dzikusów nie zatrudnił, bo szkoda szargać dobrego imienia swojej firmy.

  3. Pracuję na ogromnym magazynie, kiedys byli tam tylko Polacy, ale pracodawca skusil sie tez na pracownikow ze wschodu. Jaki mamy efekt? Polacy to jakies 550% wszystkich pracownikow, podwyzek nie ma dla nas, za to dla ukrainy sa bo oni za najnizsza pracowac nie bedą.. Robia znacznie mniej niz doswiadczeni Polacy a na start nasze stawki wygladaja tak Polak 16 zl/h ukrainiec 18-19 zl/h to jest bardzo duza motywacja do pracy, uczyc kogos kto zarabia wiecej od ciebie zwyklych podstaw tj. Jazda wozkiem widlowym bez czego nie da sie pracowac w tym zakladzie. Jednak dla kierownictwa to zadwn problem bo maja dotacje. Jak sie komus nie podoba moze sie zwolnic, bo na jego miejsce jest 10 pracownikow z ua. W tym miejscu nalezy podziekowac polskiemu rzadowi ze wspiera rodziny wszelkimi bonusami typu 500 plus a zwykly pracownik na jednym zakladzie i tym samym stanowisku zarabia w polsce mniej niz ukrainiec.

  4. Pracuje z ukraincami. Owszem zarabiaja tyle ale maja 10 zl na godzine wiec musze strzelic 300 godzin w miesiacu zeby miwc te 3000 zl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here