Niebywałe! Nowy przepis UE całkowicie zmieni funkcjonowanie aut!

Róża Thun, europosłanka PO, ogłosiła dziś, iż już niebawem w życie wejdzie nowy unijny przepis. To całkowicie zmieni funkcjonowanie samochodów.

Róża Thun, europosłanka PO, ogłosiła dziś swój wielki sukces. Prowadziła ona bowiem negocjacje dotyczące nowego unijnego prawa.

– Skupiliśmy się na bezpieczeństwie użytkowników dróg, szczególnie pieszych. Dodatkowe obowiązkowe wyposażenie samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów uratuje życie tysiącom osób. Nie można biernie patrzeć na kolejne przerażające statystyki alarmujące o wzroście z roku na rok liczby ofiar śmiertelnych np. w województwie świętokrzyskim – powiedział eurodeputowana PO.

Róża Thun ogłasza sukces. Inteligentne Dostosowanie Prędkości stanie się faktem

O sprawie szerzej pisze serwis Sejmlog.pl.

– Za pomocą tego rozporządzenia wprowadzamy zaawansowane systemy, które oferują użytkownikom samochodów pomoc, a nie tylko informacje. Inteligentne Dostosowanie Prędkości zapewni kierowcy informacje zwrotne, oparte na mapach i obserwacji znaków drogowych, ilekroć przekroczy on ograniczenie prędkości. To sprawi, że będziemy nie tylko bardziej bezpieczni, ale pomoże też kierowcom uniknąć mandatów za nadmierną prędkość – cytuje europosłankę.

Poza wspomnianym systemem, nowe przepisy przewidują szereg zmian, które obejmują wprowadzenie wielu innych zaawansowanych technologii w nowych samochodach, takich jak:

– automatyczne hamowanie awaryjne,
– czujnik rozproszenia uwagi kierowcy,
– awaryjne ostrzeżenie przed niezamierzonej zmianie pasa ruchu,
– wykrywanie innych uczestników ruchu wokół pojazdu.

O tym, że Unia Europejska pracuje nad takim rozwiązaniem mówiło się już w 2017 roku. Wówczas pisał o tym serwis brd24.pl.

ZOBACZ!
Biedroń wstawił do sieci zdjęcie. Nie zostawili na nim suchej nitki (FOTO)

– Dzięki GPS ustali gdzie jesteśmy i jaka jest przepisowa prędkość na drodze, po której właśnie się poruszamy. Wyświetli nam dozwoloną prędkość, a gdy ją przekroczymy da nam ostrzeżenie. Jeśli i to nie poskutkuje –  nie zdejmiemy nogi z gazu, nie przyhamujemy – samochód sam się tym zajmie – pisali dziennikarze portalu.

Dziś wiemy już, że nowy system będzie instalowany w autach, które zostaną wyprodukowane po 2022 roku. Zdaniem unijnych notabli ma zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach o co najmniej 20%. Komisja Europejska nazywa wspomniany system „nowym pasem bezpieczeństwa”.

źródło: Sejmlog.pl, BRD24, Twitter

Michał Kamiński
Ideowiec. Sercem po prawej stronie, jednak patrzy na świat pod obiektywnym kątem. Zainteresowany głównie polityką krajową. Napisz do autora: [email protected]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here