Wiemy, ilu jest Ukraińców w Polsce. To oficjalne dane

Oficjalne dane. Wiemy, ilu jest Ukraińców w Polsce
Oficjalne dane. Wiemy, ilu jest Ukraińców w Polsce

W związku z masową migracją wschodnich sąsiadów do naszego kraju, coraz częściej pojawia się pytanie, ilu jest Ukraińców w Polsce. Mamy oficjalne dane na ten temat i trzeba przyznać, że ich liczebność nad Wisłą robi wrażenie.

Choć nie przyjęliśmy imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, to i tak statystycznie jesteśmy jednym z najbardziej gościnnych państw w naszym regionie UE. Imigracja do Polski przybiera na popularności. W naszym kraju standard życia wzrasta stale.

Widać gołym okiem, z którego kraju przyjęliśmy najwięcej imigrantów. Ukraina to państwo, z którego rokrocznie wyjeżdża kilkaset tysięcy osób. Polska jest popularnym kierunkiem ze względu na atrakcyjne zarobki i łatwość legalizacji pobytu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ten nauczyciel oświadczył, że nie strajkuje. Nagle dostał taką wiadomość

Ilu jest Ukraińców w Polsce?

Dosłownie w ciągu kilku lat populacja osób o narodowości ukraińskiej wzrosła w Polsce niewiarygodnie. Do tej pory pojawiały się jedynie szacunki i spekulacje. Trudno było stwierdzić ich liczebność z dużą dokładnością, gdyż nie wszyscy legalizują swój pobyt i wciąż popularny jest proceder zatrudniania „na czarno”.

Oficjalne dane zwalają z nóg. Wreszcie znamy bardzo miarodajne statystyki na temat liczebności Ukraińców w Polsce.

„Gazecie Wyborczej” udało się zdobyć oficjalne dane, które bez wątpienia są najbardziej miarodajne. Pochodzą bowiem z obliczeń firmy Selectivv dokonanych na podstawie danych sieci telefonii komórkowej. Pozwoliły one z dużą dokładnością stwierdzić liczebność obywateli Ukrainy w Polsce. Wszystko to dzięki konieczności rejestracji kart pre-paid i badaniu zachowań użytkowników telefonów.

Liczba Ukraińców w Polsce. Oficjalne dane

Firma Selectivv zajmująca się badaniem zwyczajów i zachowań właścicieli komórek opracowała metodologię pozwalającą na wychwycenie z grona klientów polskich sieci komórkowych osób, które z dużą pewnością pochodzą z Ukrainy. Za takie uznano osoby, które miały na smartfonie ustawiony język ukraiński lub rosyjski i przynajmniej raz w roku próbowały połączyć się z ukraińską siecią komórkową.

Takich osób w Polsce w styczniu br. było 1 mln 270 tys. 398. Zdaniem prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego cytowanego przez GW, są to dane bardzo prawdopodobne, pokrywające się z niektórymi dotychczasowymi szacunkami.

  1. Polska stawia Ukrainie warunek. Padły przełomowe słowa
  2. Skandaliczne zachowanie Ukraińców w Rzeszowie! Grozi im więzienie
  3. Ziemkiewicz ostro komentuje wspieranie Ukrainy przez Polskę. „Głupole”