Przełom ws. strajku nauczycieli? Szydło przekazała ważną informację

0

Wczoraj rozpoczął się strajk nauczycieli. Sytuacja jest mocno napięta, ponieważ lada dzień powinny rozpocząć się egzaminy gimnazjalne. Teraz głos ws. całej sprawie zabrała Beata Szydło, która dała nadzieję na to, że sprawa zostanie rozwiązana.

Dziś odbyła się konferencja prasowa, której tematem był strajk nauczycieli. Podczas wydarzenia głos zabrał Sławomir Broniarz, który komentował ostatnie rozmowy z przedstawicielami rządu. Przyznał, że protest, do którego doszło jest efektem niezrozumienia sytuacji.

– Nie ulega wątpliwości, że postawa i decyzje rządu są najistotniejsze. Dotychczasowe spotkania w radzie dialogu miały dla nas dziwny i niezrozumiały charakter” – powiedział przewodniczący ZNP w trakcie konferencji prasowej.

Sławomir Broniarz odniósł się też do zbliżających się egzaminów gimnazjalnych. Stwierdził, że wszystko zależy od postawy premiera Mateusza Morawieckiego.

– Chcę zwrócić uwagę, że za przebieg i organizację egzaminów zewnętrznych odpowiedzialna jest Centralna Komisja Egzaminacyjna (…) Dzisiaj pytanie o to, czy będzie egzamin, to pytanie, które przede wszystkim zadajemy premierowi Morawieckiemu, bo w jego ręku leży siła sprawcza tej kwestii – powiedział.

Strajk nauczycieli. Beata Szydło daje nadzieję?

Po konferencji z udziałem Broniarza, swój briefing prasowy zorganizowała była premier Beata Szydło. Wicepremier zabrała głos ws. strajku nauczycieli i dała nadzieję, iż pomiędzy rządem a ZNP, które koordynuje strajk, dojdzie do porozumienia.

ZOBACZ:
Tak wygląda mapa szkół zamkniętych przez strajk. Nieciekawy widok

– Będziemy czekać o godzinie 15 na przedstawicieli naszych partnerów społecznych, na przedstawicieli związków zawodowych w centrum Dialog, żeby spotkać się i porozmawiać o tym, jak powinny wyglądać dalej nasze przyszłe rozmowy i żebyśmy mogli porozmawiać o możliwości podpisania porozumienia. O 15 czekamy w centrum Dialog – powiedziała Beata Szydło podczas konferencji prasowej, w której oprócz niej udział brała rzecznik rządu, Joanna Kopcińska.

Na słowa Szydło odpowiedział Broniarz, który przyznał, że do rozmów faktycznie dojdzie. Czy uda się osiągnąć porozumienie? Tego nie wiadomo.

– Zakładamy, że na pewno rząd ma dobrą wolę w rozwiązaniu tego konfliktu. Podobnie i my, więc spróbujemy sobie poradzić w tym obecnym schemacie, bez mediatora. Pytanie jest, z czym rząd przychodzi na te rozmowy – powiedział Broniarz.