TVP Info: oto co działo się w Belwederze 10 kwietnia 2010

0
Katastrofa Smoleńska, szokujące wspomnienia w TVP Info
Katastrofa Smoleńska, szokujące wspomnienia w TVP Info

Dziś 9. rocznica największej tragedii powojennej Polski. Katastrofa Smoleńska zapisze się czarnymi zgłoskami w historii naszego kraju. 10 kwietnia 2010 zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka i 94 inne osoby. Przed chwilą na antenie TVP Info usłyszeliśmy szokujące relacje z tego tragicznego dnia. Wspominali dziennikarz Adrian Klarenbach i Tadeusz Płużański.

Dziś sprawa strajku nauczycieli, co zrozumiałe, chwilowo odsuwa się nieco w cień. Obchodzimy bowiem rocznicę bardzo smutną. Wspaniała część elity narodowej dokładnie 9 lat temu straciła życie pod Smoleńskiem. Lasy katyńskie znów okazały się dla Polaków zgubne.

Wciąż czekamy na ostateczne wyjaśnienie okoliczności katastrofy. I niewykluczone, że już wkrótce je poznamy. Antoni Macierewicz zapewnia bowiem, że jego komisja dysponuje już wszelkimi dowodami, które wskazują na konkretną wersję wydarzeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: To ostatnie nagranie przed wylotem do Smoleńska. Widać Kaczyńskiego

Katastrofa Smoleńska. Szokujące relacje w TVP Info

Na antenie TVP Info tuż po południu wspominano tragiczną sobotę 10 kwietnia 2010 roku. Prowadzący Adrian Klarenbach gościł człowieka, który był blisko tamtych wydarzeń. Historyk i dziennikarz Tadeusz Płużański, jak sam twierdzi, bardzo przeżył wydarzenia z 10 kwietnia.

ZOBACZ:
Wstrząsające nagranie ze Smoleńska. "Ja pier...., to nasz" (WIDEO)

Osobiście znał bowiem bardzo wielu oficjeli, którzy feralnego dnia wsiedli na pokład Tu-154M. Szczególnie blisko był z Januszem Kurtyką, ówczesnym prezesem IPN. I to właśnie zdarzenia z nim związane wstrząsnęły Płużańskim niemal równie mocno, jak wieść o katastrofie.

Znany historyk podzielił się swoimi wspomnieniami, gdy równie mrożące krew w żyłach fakty podał Klarenbach. – Czekaliśmy na pełną listę nazwisk ofiar, a w Pałacu Prezydenckim już trwało przejmowanie władzy – wspominał poruszony dziennikarz TVP Info. Potwierdzając tym samym, że Bronisław Komorowski był bardzo niecierpliwy w kwestii objęcia urzędu po prof. Kaczyńskim.

Wtem Tadeusz Płużański przyznał mu rację i przekazał kolejne fakty dotyczące skandalicznego zachowania polityków związanych z PO. – W Instytucie Pamięci Narodowej natychmiast rozpoczęto „sprzątanie” po Januszu Kurtyce, włamano się do jego gabinetu i zaczęto robienie „porządków” – wspomina Płużański.

ZOBACZ:
Przełomowe słowa Macierewicza. Koniec śledztwa ws. Smoleńska?

Na koniec smutna refleksja Tadeusza Płużańskiego. Jak zauważył historyk i wieloletni dziennikarz prawicowych tytułów, „zginęła elita państwowa, przedstawiciele narodu, a następcy skupili się wyłącznie na parciu do władzy”. Przyznaje ponadto, że wielu nie zdało wówczas egzaminu i była to klęska państwa polskiego.