Strajk nauczycieli. Media alarmują: „Broniarz wzywa zagraniczne posiłki!”

0

Już od ponad tygodnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz ani myśli pójść z rządem na kompromis. Ponadto bunt przybiera coraz bardziej radykalną formę. Pojawiają się także wątki groteskowe.

Czegoś takiego nie widzieliśmy od dawna. Nauczyciele nie chcą dopuścić swoich uczniów do egzaminów. Gdy ministerstwo naprędce je organizuje, zbuntowani przedstawiciele oświaty sugerują, że można by je unieważnić. Polacy znów dzielą się w sprawie strajku. Strajkujący zaczynają przebierać się za krowy, wymyślają piosenki i zamieszczają je w internecie.

Politycy obrzucają się zarzutami o brak dobrej woli, na jaw wychodzą powiązania szefa ZNP z przedstawicielami opozycji. Przeciwnicy rządu znów chcą, by do dymisji podała się minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Duże media – jak zwykle przeciągają linę we właściwą sobie stronę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jaki w TVN o strajku. Dziennikarka nie wierzyła w to, co powiedział

Ponadto w strajk nauczycieli włącza się kolejne środowisko, tym razem zagraniczne. Tak przynajmniej podaje znany portal fronda.pl. Na jego łamach czytamy, że Sławomir Broniarz – jak to określono – „wzywa zagraniczne posiłki”. O co konkretnie chodzi?

ZOBACZ:
Wstrząsające zdjęcie sprzed płonącej katedry. Na pierwszym planie: Macron

„Broniarz wzywa zagraniczne posiłki”, o co chodzi?

„Sławomir Broniarz i ZNP najwidoczniej nie są zadowoleni z tego, w jaką stronę zmierza obecnie strajk nauczycieli. Coraz częściej pojawiają się głosy krytyczne, przede wszystkim związane ze zbliżającymi się maturami, których zagrożeniem straszą związkowcy i nauczyciele. Przyszła pora na pomoc z zagranicy?” – czytamy na stronie „Frondy”.

Dziennikarze tego konserwatywnego serwisu obawiają się, że ZNP – obliczu marnych efektów strajku – chce sięgnąć po pomoc „ulicy i zagranicy”. To hasło wielokrotnie stosowano w opisach działań lewicowo-liberalnej opozycji.

Wszystko zaczęło się od tego, że youtubowym kanale ZNP w zamieszczone zostały dwa filmiki nagrane naprędce, na których działacze Międzynarodówki Edukacyjnej, która skupia liczne organizacje związkowe z całego świata, zagrzewają strajkujących w Polsce nauczycieli do nieustępowania.

„Nie przestawajcie walczyć i wiedzcie, że wasi koledzy, zarówno nauczyciele haj i członkowie związków zawodowych wspierają Was. Tylko tak dalej! Chciałabym wyrazić moje poparcie dla nauczycieli z Polski w tym trudnym dla nich czasie” – mówi Haldis Holst, zastępca sekretarza Międzynarodówki Edukacyjnej.

Z kolei Odile Cordelier z ETUCE/EI mówi między innymi:

„Mówię w imieniu Education International – 32 milionów związkowców, nauczycieli ze 174 krajów, broniących równości i demokracji. Nauczyciele w Polsce mają nasze pełne wsparcie i powinni mieć pełne wsparcie ministerstwa”.